На початку ХХ століття Єлисаветград називали "музичною столицею півдня Росії". Наше місто дало Україні чимало талантів, які своєю працею підносили вітчизняне сценічне мистецтво на світовий рівень.
     Серед українських композиторів - наших земляків зіркою першою величини є, безперечно, Юлій Мейтус.
     Народився він у Єлисаветграді, тут минули його дитячі та юнацькі роки. В будинку Мейтусів панувала атмосфера музикування, що сприяла ранньому розвиткові таланту майбутнього композитора. Його батько гаряче любив і добре знав оперну музику; навчаючись у Київському університеті, він не пропускав жодної можливості побувати на прем'єрах оперного театру. Мати майбутнього композитора добре грала на роялі: вечорами у домі часто лунали музичні п'єси, вальси, мазурки Ф.Шопена, рапсодії Ф.Ліста…Сестра Юлія Мейтуса тривалий час навчалася грі на скрипці. Окрім цього, у будинку цієї родини нерідко збиралися актори місцевого театру, у великій пошані були музика та спів, гостювали співаки і піаністи. Серед дитячих спогадів композитора збереглася яскрава згадка про вокальну майстерність славетного баса Платона Цесевича, високий професіоналізм Мекленбурзького квартету…
     Доля пов'язала Юлія Мейтуса з музичною школою Г.В.Нейгауза. Високі естетичні принципи нейгаузівської школи дисциплінували допитливий розум юного музиканта, збагатили його артистичний світогляд, сприяли вихованню виняткової працездатності, що ними він відзначився згодом.
     Йому було одинадцять років, коли відбувся його перший концертний виступ: юний музикант акомпанував на фісгармонії для гімназійного хору, який виконував українські народні пісні та твори Миколи Лисенка. А через рік Юлієві дозволили виступати сольно - на концерті в залі міського Громадського зібрання. Він зіграв там кілька фортепіанних п'єс Брамса, Шопена та Гріга.
     Ще в дитячі роки Ю.Мейтус зацікавився композицією. Перші свої кроки-романси та балади на вірші тогочасних популярних поетів-символістів Мірри Лохвицької та Ігоря Северянина - він показував відомому композитору Володимирові Дешевому, який мешкав тоді в Єлисаветграді. Згодом у одному з листів на адресу Кіровоградської музичної школи №2 Мейтус згадував: "Єлисаветград у мої гімназійні роки був затишним, тихим і, я б сказав, романтичним містом. Сюди на гастролі часто приїздили відомі музиканти і співаки" Так, власне, воно й було насправді.
     З 1861 по 1913 рік в нашому місті побували з концертами М.Мусоргський, А.Робінштейн, тут співали Ф.Шаляпін, Л.Собінов, Д.Леонова виступали В.Каганов, М.Савіна, В.Комісаржевська…
     Це далеко не повний перелік видатних митців, які відвідували наше місто. У його культурно багатій атмосфері й сформувався юний Ю.Мейтус - згодом знаний у світі композитор, народний артист України, заслужений діяч мистецтв Туркменії, автор п'ятнадцяти опер, серед яких найвідоміші - "Гайдамаки" "Ярослав Мудрий", "украдене щастя", "Молода гвардія", "Вітрова донька", "Ріхард Зорге". Оперні вистави за його творами йшли не лише на оперних сценах колишнього Радянського Союзу, а й за рубежем, зокрема в Польщі, Угорщини, Німеччини, Китаї та Кореї. Крім того, в доробку композитора більше десяти великих творів, для симфонічного оркестру.
     Значним є внесок митця і в розвиток української камерної музики. Він створив близько трьохсот романсів і балад, численні ораторії, музику для театру та кіно.