Обласна премія у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна, заснована Кіровоградською обласною радою (Рішення від 19 квітня 2005р. № 409) на клопотання Кіровоградської обласної організації Національної Спілки художників України, присуджується: за досягнення визначних успіхів в образотворчому мистецтві та створення яскравих мистецьких доробків у різних видах образотворчого мистецтва (живопис, графіка, скульптура, монументальне, театрально-декораційне), які б утверджували національну традицію, зберігали основи класичного мистецтва, впроваджували новітні форми в образотворчому мистецтві, адаптовані до сучасності, були виконані на високому професійному рівні та здобули широке громадське визнання в Кіровоградській області та за її межами; за вагомі мистецтвознавчі або історичні дослідження розвитку образотворчого мистецтва Кіровоградщини, пропаганду та утвердження досягнень художників нашого краю; за вагомий внесок у справу розбудови мистецької освіти, створення оригінальних мистецько-освітніх навчальних програм та їх впровадження у навчальних закладах області.
    Премія встановлюється у трьох номінаціях: «національна традиція», «новітні спрямування», «мистецтвознавство та історія мистецтв». Щороку 8 грудня, в день народження О.О.Осмьоркіна, в приміщенні меморіального музею художника переможцям присвоюється звання «Лауреат обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна», вручається диплом установленого зразка, грошова частина премії, нагрудний знак лауреата премії, почесна відзнака обласної ради та обласної державної адміністрації – скульптура «Степовий орел».
    Претендентами на здобуття обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна у 2013 році згідно з рішенням журі від 6 листопада 2013 року визначені:

   у номінації «національна традиція»

   ПОПОВ В’ячеслав Васильович (1937 р.н.), м.Світловодськ Кіровоградської області - скульптор-медальєр, член Національної Спілки художників України, член Міжнародної федерації медальєрів (FIDEM, Париж, Франція), закінчив Дніпропетровське державне художнє училище (1957р.), учасник обласних, всеукраїнських, всесоюзних, міжнародних та зарубіжних виставок медальєрного мистецтва, в 1973р. здобув третє місце у Всесоюзному конкурсі пам»ятної медалі Спілки художників СРСР, учасник XXVI та XXVIІ конгресів Міжнародної федерації медальєрів (Гаага, Нідерланди, 1998р. та Веймар, Німеччина, 2000р.) - за творчий доробок останніх років. Кандидатура висунута на здобуття премії радою Кіровоградської обласної організації Національної Спілки художників України, колективами Кіровоградського художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна та Світловодського міського краєзнавчого музею.

   у номінації «новітні спрямування»

   ПУНГІНА Ольга Анатоліївна (1968 р.н.), м.Кіровоград – графік, член Національної Спілки художників України (2000р.), закінчила Одеське художнє училище ім. М.Б.Грекова, живописне відділення (1989р.), та Українську академію друкарства за спеціальністю “художник-графік з художньо-технічного оформлення друкованих видань” (1994р.), викладач мистецького факультету Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, учасник обласних, всеукраїнських та міжнародних художніх виставок і конкурсів - за творчий доробок останніх років. Кандидатура висунута на здобуття премії радою Кіровоградської обласної організації Національної Спілки художників України.

  ОСИПЕНКО Віктор Іванович (1958 р.н.), м.Помічна Добровеличківського району Кіровоградської області - художник, закінчив школу підготовки керівників художньої самодіяльності по класу образотворчого мистецтва Кіровоградського обласного будинку народної творчості, учасник обласних художніх виставок та мистецьких акцій-пленерів, переможець районної програми-рейтингу «Лідер Добровеличківщини - 2000» – за творчий доробок різних років. Кандидатура висунута на здобуття премії колективом Добровеличківського районного краєзнавчого музею.

   у номінаці «мистецтвознавство та історія мистецтв»

   ФРЕНЧКО Людмила Іванівна (1949 р.н.), м.Кіровоград – викладач-методист Кіровоградського музичного училища, журналіст газети “Ведомости-плюс”, закінчила Київський державний університет ім. Т.Г.Шевченка, філологічний факультет (1973р.) - за серію публікацій в пресі та створення відеопроекту “Світ у чуттєвих образах (Минуле та сучасне образотворчого мистецтва Кіровоградщини)”. Кандидатура висунута на здобуття премії колективом Кіровоградського обласного художнього музею.

   В залах музею презентується виставка кращих графічних доробків О.А.Пунгіної, живописних творів В.І.Осипенка та пам”ятних медалей В.В.Попова, які яскраво відображають творчий почерк кожного художника. Мистецтвознавчі праці Л.І.Френчко представлені друкованими виданнями.