Тематична виставка «Традиції та новаторство в декоративно-прикладному мистецтві Кіровоградщини» присвячена 15-річчю вручення обласної премії в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка і організована до 152-ї річниці з дня народження архітектора Я.В.Паученка.
    В експозиції представлено понад двадцять творів художників - лауреатів обласної премії в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка в номінації «декоративно-прикладне мистецтво» 2003-2017 рр. з музейної колекції «Сучасне українське образотворче мистецтво». Це – доробки заслуженого художника України Нелі Фірсової, заслуженого майстра народної творчості України Олександри Пренко, членів Національної Спілки художників України Марії Церни, Юрія Гончаренка, Ольги Коломієць, Лариси Кулініч, Миколи, Сергія та Олександра Фірсових, а також членів Національної Спілки майстрів народного мистецтва України Лариси Гарбузенко та Валентини Добровольської, які виконані в різноманітних техніках: кераміка, батик, декоративне шитво, витинанка, килимарство, вишивка та авторській, що яскраво відображають творчість митців. Більшість художників у свій час експонували персональні виставки творів в музеї, наочно демонструючи розмаїття напрямків розвитку декоративно-прикладного мистецтва нашого степового краю.
    Спільнота професійних майстрів декоративно-прикладного мистецтва Кіровоградщини формувалася від початку 1970-х рр. разом з розширенням діяльності Художньо-виробничих майстерень Художнього фонду УРСР (з 1990-х рр. Національної Спілки художників України). Кожен художник – лауреат премії є носієм традицій тієї чи іншої мистецької школи: родина Фірсових, заслужений художник України Емілія Руденко і Анатолій Пунгін представляють одеську школу, заслужений художник України Наталія Федоренко – львівську, Марія Церна - закарпатську, Юрій Гончаренко – дніпропетровську. Але в результаті творчого взаємозбагачення в новому художньому середовищі поступово склалися особливі мистецькі риси, що стали проявом своєрідності місцевого колориту.
    Нової потужності декоративно-прикладному мистецтву, як виду образотворчості, надала поява осередку членів Національної Спілки майстрів народного мистецтва України. Заслужений майстер народної творчості України Олександра Пренко, а також Лариса Гарбузенко та Валентина Добровольська здійснюють свої мистецькі пошуки, опираючись на місцеві традиції народного мистецтва. В 2000-х рр. активною виставковою діяльністю яскраво заявили про себе майстрині Ольга Коломієць та Лариса Кулініч, проявивши власний оригінальний мистецький почерк.
    Творчість митців має значний вплив на розвиток декоративного мистецтва нашого регіону, адже більшість є викладачами вищих навчальних закладів, керівниками гуртків дитячої та юнацької творчості, передаючи свій досвід наступним поколінням.
    Всіх художників, які професійно займаються декоративно-прикладним мистецтвом, незалежно від жанру об’єднує стремління до відродження старовинних традиційних технік та мистецької мови і в той же час пошук шляхів єднання сталої народної традиції з новими формами виразності, адаптації до техногенної сучасності з найменшими втратами творчих досягнень, що вже стали класикою.