Фотовиставка до Дня міста


    16 вересня 2021 року в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна відбулася презентація тематичної фотовиставки «Архітектурна мандрівка Кропивницьким», присвяченої 155-й річниці з дня народження архітектора Якова Паученка, до Дня міста в рамках музейного арт-проєкту «Місто Кропивницький у фотооб’єктиві».
    Експозицію виставки складають понад 50 кольорових та чорно-білих світлин з музейної колекції «Сучасне українське фотомистецтво» відомих в місті фотографів: Ігоря Демчука – заслуженого журналіста України, члена Національних Спілок журналістів та фотохудожників України, лауреата обласної журналістської премії у номінації «фотожурналістика», міської премії фотохудожників імені Василя Ковпака, обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна в номінації «мистецтвознавство та історія мистецтв», фотокореспондента всеукраїнського тижневика «Україна-Центр», Олександра Шулешка - члена Національної Спілки журналістів України, лауреата міської премії фотохудожників імені Василя Ковпака, фотокореспондента видання територіальної громади міста Кропивницького «Вечірня газета» та Олександра Коломінова - члена Національної Спілки журналістів України.
    Представлені архітектурні фотоетюди історичного центру сучасного Кропивницького, на яких чимало будівель, споруджених за проєктами талановитого зодчого Якова Паученка, у свій час експонувалися в музеї на персональних фотовиставках митців: виставки авторських фото заслуженого журналіста України Ігоря Демчука «Зупинись і замилуйся», присвячена 145-річчю з дня народження Якова Паученка (2011), «Вулиця Дворцова – минуле і сучасне» (2014), «Велика Перспективна – від фортеці Святої Єлизавети до Янгола-охоронця міста» (2015), «Від каріатиди до хай-теку. Принади фасадної пластики міста над Інгулом», присвячена 150-річчю від дня народження художника архітектури Якова Паученка (2016), «Центральна площа міста: сторінки літопису» (2017) та «Туристичні перлини міста Кропивницького» (2018) в рамках мистецького проєкту до Дня міста «На перехресті вулиць Єлисаветграда - Кіровограда», які стали основою для фотоальбому «Місто о п’яти іменах. На перехресті стилів та епох. Архітектурні образи міста Кропивницького у фотооб’єктиві Ігоря Демчука», надрукованого видавництвом ТОВ «Імекс-ЛТД» у 2018 році за підтримки Кропивницької міської ради в рамках програми розвитку культури і туризму; персональна фотовиставка Олександра Коломінова «Миттєвості життя музею Осмьоркіна», присвячена 20-річчю відкриття художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна для відвідувачів (2014), персональні фотовиставки Олександра Шулешка до Дня міста «Місто. Люди» (1997) та «Місто. Простір світла» (2013).
    В оригінальній авторській інтерпретації яскраво відтворені стильові особливості архітектурних доробків кінця 19 – початку 20 століть, яким притаманні камерність, поєднана з особливим відчуттям монументальності, уважне ставлення до архітектурної деталі, збереження принципів художньої мови історичної епохи. Кропивницький у своєрідному фотолітописі постає містом з вишуканою архітектурою, де перлини минулого і сучасного зливаються в єдиний часовий простір, наповнений життям його мешканців.
    Під час відкриття виставки, на яку завітали архітектори, краєзнавці, мистецтвознавці, екскурсоводи та журналісти, демонструвався відеофільм «Художник архітектури Яків Паученко», підготовлений провідним науковим співробітником музею заслуженим художником України Андрієм Надєждіним на основі унікальних фотознімків, архівних документів, архітектурних проєктів і ескізів зодчого.
    Фотовернісаж спонукав присутніх до жвавої дискусії щодо необхідності наукового вивчення архітектурної забудови міста. Свої думки з цього питання висловили член Національної Спілки архітекторів України Тетяна Пенязь, кандидат мистецтвознавства, доцент факультету педагогіки, психології та мистецтв Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. В.Винниченка Олена Кириченко, краєзнавець, кореспондент газети «21-й канал» Володимир Поліщук та екскурсовод громадської організації «Екскурс-Інформ» Лариса Прохватілова.
На завершення святкового заходу всі присутні з задоволенням здійснили архітектурну фотомандрівку містом, милуючись маскаронами, атлантами та каріатидами, левами та грифонами, іншими образами фасадів будівель, викарбуваних у камені, які відкриють чимало таємниць минулого.
   


Афіша фотовиставки та програма святкування Дня міста
«Кропивницький – місто творчих людей» до 267-річчя заснування міста


Експозиція тематичної фотовиставки «Архітектурна мандрівка Кропивницьким»,
присвяченої 155-й річниці з дня народження архітектора Якова Паученка,
до Дня міста в рамках музейного арт-проєкту «Місто Кропивницький у фотооб’єктиві»


Під час презентації фотовиставки