На злеті української духовності


    20 серпня 2019 року в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна до Дня Незалежності України презентована тематична виставка графічних творів українських художників 1960-х – 1970-х рр. «На злеті української духовності», яка організована в рамках заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 рр. та 205-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка.
    Експозицію виставки складають тринадцять графічних творів Шевченківської тематики відомих майстрів української станкової графіки з музейної колекції «Сучасне українське образотворче мистецтво». Народний художник СРСР Михайло Дерегус, заслужений діяч мистецтв УРСР та народний художник УРСР Олександр Данченко, заслужений діяч мистецтв України та народний художник України Володимир Куткін, народний художник України Микола Попов, член Спілки художників СРСР та член Асоціації мистецтв Лос-Анджелеса (США) Самуїл Каплан, член Спілки художників СРСР Василь Авраменко, члени Спілки художників СРСР та Національної Спілки художників України Геннадій Польовий, Юрій Логвин, Анатолій Навроцький представляють сторінки життя та творчості Тараса Шевченка в ілюстраціях його творів та пейзажних мотивах місць, які надихали генія українського народу на безсмертні творіння. Оригінальні графічні художні образи стали класикою Шевченкіани, адже більшість з представлених художників працювали над ювілейним виданням «Кобзаря» 1964 року до 150-річчя від дня народження поета.
    Експоновані на виставці графічні твори надійшли до фондів музею з унікальної приватної колекції лікаря, ветерана війни Анатолія Чумаченка (1923-2013), який багато років мешкав в нашому місті, працював в обласній санітарно-епідеміологічній станції, був відмінником охорони здоров’я СРСР. Ще під час навчання у Київському медичному інституті ім. О.О.Богомольця, Анатолій Чумаченко заприятелював з племінником дружини - художником-графіком Анатолієм Навроцьким (1934-2003), випускником Київського державного художнього інституту, художнім редактором видавництва «Веселка», часто бував в його майстерні, де збиралися молоді художники, з якими він захоплено спілкувався, адже завжди цікавився історією української образотворчості, а вони з задоволенням дарували йому свої графічні доробки, що згодом і склали колекцію.
    Вперше ці твори експонувалися в музеї у 2005 році на виставці «З майстерні художника» (приватна колекція А.М.Чумаченка), по завершенні якої понад тридцять робіт, виконаних в класичних графічних техніках – офорт, гравюра, дереворит, літографія, акватинта та ліногравюра були передані родиною Чумаченків в дар до музейного зібрання. Особливістю колекції є те, що твори не лише демонструють технічні зразки графічної майстерності, а й виявляють майже весь спектр тематичних напрямків української графіки 1960-х- початку 1970-х рр.
    Приємно відзначити, що першим відвідувачем виставки став відомий кропивницький художник і педагог Юрій Вінтенко, який багатьох художників, чиї твори представлені на виставці, знає не з альбомів, а особисто, адже з ними у свій час товаришував його батько заслужений художник України Борис Вінтенко. Тож його розповідь про спілкування з видатними майстрами графічного мистецтва, зокрема з класиком української графіки, активним учасником руху «шестидесятників» народним художником УРСР Олександром Данченком, була надзвичайно цікавою і слушною.


p3340m.jpg (3892 bytes) p3341m.jpg (5825 bytes) p3342m.jpg (5744 bytes)
Афіша виставки Експозиція виставки
«На злеті української духовності»

p3343m.jpg (6309 bytes) p3344m.jpg (6124 bytes) p3345m.jpg (5424 bytes)
Член НСХУ Юрій Вінтенко знайомиться з виставкою Під час презентації виставки «З майстерні художника» (приватна колекція А.М.Чумаченка) 19 серпня 2005 р., в центрі сидить Анатолій Чумаченко Провідний науковий співробітник музею Андрій Надєждін та дочка колекціонера Мирослава Чумаченко біля експозиції виставки «З майстерні художника»
2005