Виставки


Літературний вечір «З іменем Кобзаря»


    2014 рік оголошений роком Тараса Шевченка в Україні. Різноманітні літературно-мистецькі акції, які відбуваються по всій країні, спрямовані на вшанування пам’яті Кобзаря.
    Відгукнувся на цю пропозицію і міський літературно-меморіальний музей І.К.Карпенка-Карого, провівши до 200-річного ювілею великого поета літературний вечір «З іменем Кобзаря». У рамках заходу була презентована виставка «Шевченкіана Степової Еллади».
    Вже багато років науковцями музею збираються цікаві матеріали, пов’язані з життям і творчістю Т.Шевченка. Зокрема, на виставці представлені матеріали про нащадків Тараса Григоровича по лінії сестри Катерини, які мешкали у Знам’янці: внучка поета Катерина Максимівна Красицька та її донька Антоніна Вереміївна Красицька, краєзнавець, колекціонер, завідувач фондів Знам’янського краєзнавчого музею Шкода В’ячеслав Євгенович.
    В експозиції представлені твори Т.Шевченка: факсимільне видання автографів поезії 1843-1845 рр. «Три літа» та щоденник і автобіографія поета, подаровані музею дружиною відомого краєзнавця, письменника М.К.Смоленчука. Не менш цікавим є факсимільне видання «Кобзаря» 1840 року, подароване колишнім головним режисером обласного музично-драматичного театру ім. Кропивницького І.В.Казнадієм.
    Кожен з письменників у своїй творчості звертався до шевченківсткої тематики. На виставці широко представлені твори письменників-земляків, присвячених Т.Г.Шевченку: літературознавчі дослідження Миколи Равлюка, Леоніда Стеценка, Григорія Клочека, Володимира Гараніна, Володимира Панченка, Леоніда Куценка; художні твори Євгена Маланюка, Сави Голованівського, Петра Біби, Володимира Базилевського, Ірини Кримської.
    У різні роки до ювілейних дат поета видавалися: збірник віршів лауреатів Шевченківського конкурсу до 180-ї річниці з дня народження Т.Шевченка «Березневий гомін», до 190-річчя поета побачила світ збірка оповідей, статей, нарисів «Тарас Шевченко у моєму житті», з нагоди проведення на Кіровоградщині Міжнародного Шевченківського літературно-мистецького свята «В сім’ї вольній, новій» у 2005 р. – антологія «Шевченкіана Степова».
    У 1961 р. з нагоди 100–х роковин з дня смерті поета, які широко відзначалися по всій Україні, війшла постанова Ради Міністрів УРСР «Про встановлення щорічних республіканських премій ім. Т.Шевченка». Присуджувалися премії за високохудожні твори в галузі літератури, журналістики, образотворчого мистецтва, музики, театру, кіно.
    З 1999 р. премія має назву «Національна премія України імені Тараса Шевченка». Ми пишаємося тим, що серед Шевченківських лауреатів є і наші земляки: хоровий диригент Анатолій Авдієвський, оперні співачки Євдокія Колесник та Лідія Забіляста, архітектор Григорій Урсатій, актори Костянтин Парапоньєв та Ніла Крюкова, композитор Юлій Мейтус, художник Валентин Штолько, мистецтвознавець Григорій Логвин та ін.
    Є серед Шевченківських лауреатів і письменники-уродженці степового краю. Першим серед них у 1971 р. премію одержав знаний український письменник, громадський діяч Василь Козаченко за цикл повістей «Листи з патрона».
    У 1980 р. за упорядкування «Шевченківського словника» премію одержала група науковців, серед яких був літературознавець, бібліограф Федір Сарана.
    У 1996 р. за збірку поезії «Вертеп» Шевченківським лауреатом став відомий український поет, публіцист, критик Володимир Базилевський.
    У 2006 р. за художньо-документальний життєпис в десяти томах «Господні зерна» Шевченківську премію одержав письменник, видавець Григорій Гусейнов.
    Грошову винагороду в розмірі ста тисяч гривень Григорій Джамалович поклав у банк, а на одержувані від неї відсотки заснував всеукраїнську літературно-мистецьку премію «Глодоський скарб».
    У 2010 р. за збірку поезії «Село в тероновому вінку» лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка став поет Дмитро Іванов.
    В експозиції цікава добірка світлин, які ілюструють церемонію вручення премії письменникам-землякам.
    На літературний вечір до музею завітали учні обласного загальноосвітнього навчально-виховного комплексу «Гімназія-інтернат – школа мистецтв».
    У програмі заходу звучали уривки з поеми Кобзаря «Катерина» у виконанні студентки Кіровоградського музичного училища Катерини Пензи, поезії Т.Г.Шевченка прозвучали у виконанні поета, режисера, члена літературного клубу «Парус» Миколи Барабулі, в перекладі російською мовою у виконанні члена Конгресу літераторів України поета Валерія Конійця.


kar945m.jpg (8079 bytes) kar946m.jpg (4423 bytes) kar947m.jpg (7148 bytes)
Учасники літературного вечора – учні обласного загальноосвітнього навчально-виховного комплексу «Гімназія-інтернат – школа мистецтв» Ведуча літературного вечора – старший науковий співробітник музею Т.М.Ревва Уривок з поеми Т.Г.Шевченка «Катерина» читає студентка Кіровоградського музичного училища К.Пенза

kar948m.jpg (6352 bytes) kar949m.jpg (4417 bytes) kar950m.jpg (7213 bytes)
Виступ голови Кіровоградської обласної організації НСПУ В.В.Бондаря Вірші Т.Г.Шевченка в перекладі російською мовою читає поет В.П.Корнієць Вірші Т.Г.Шевченка читає поет М.І.Барабуля