Виставки


Театральні перехрестя Миколи Садовського


    14 грудня 2021 року, до 165-річчя від дня народження корифея українського театру, знаного режисера та неперевершеного драматичного актора Миколи Карповича Тобілевича, який увійшов в історію театрального мистецтва під псевдонімом Садовський, у літературно-меморіальному музей І.К.Карпенка-Карого відкрилася виставка «Театральні перехрестя Миколи Садовського». Її гостями були студенти Кропивницького будівельного коледжу.
    Захід розпочався з презентації директором музею Ларисою Хосяіновою нового буклету, присвяченого театральній діяльності Миколи Садовського. Вона нагадала, що з будинком, у якому нині розміщено музей, пов’язані кілька років життя Миколи Карповича.
    Науковиця Наталія Мельниченко представила виставку та розповіла про багаторічну і багатогранну діяльність М. Садовського, висвітливши найбільш яскраві життєві і творчі моменти.
    Народився майбутній майстер сцени 13 грудня 1856 року в селі Кам’яно-Костувате на Херсонщині у славетній родині Тобілевичів, феномен якої і сьогодні дивує багатьох.
    Ще з дитинства захоплювався театром. Навчався у Херсонській гімназії та Єлисаветградському земському реальному училищі. У 1877 році добровольцем пішов на російсько-турецьку війну. Хоробрість Тобілевича на полі бою була помічена. Розпочалася військова служба, але Микола швидко зрозумів, що армійська муштра його не вабить.
    Від 1881 року життя пов’язав з театром. Однією з вершин театральної кар’єри стало відкриття ним у 1907 році першого стаціонарного українського театру, який діяв у Києві до 1919 року.
    В експозиції також йдеться про період еміграції з 1923 по 1926 рік.
    Після повернення в Україну Микола Карпович періодично виступав у різних театрах. У 1929 році знявся у фільмі «Останній лоцман». Учасники заходу переглянули уривки з кінокартини, у якій Садовський зіграв головну роль.
В останні роки життя, крім акторської діяльності, працював як перекладач та мемуарист.
    Мовою світлин виставка розповідає про втілені Садовським на сцені образи: історико-героїчні − Богдана Хмельницького, Сави Чалого, Гетьмана Дорошенка (в однойменних п'єсах М. Старицького, І. Карпенка-Карого, Л. Старицької-Черняхівської), соціально-побутові − Дмитра («Не судилося» М. Старицького), Тараса, Опанаса, Івана («Бондарівна», «Бурлака», «Суєта» І. Карпенка-Карого) та ін. Він був першим на українській сцені Командором («Камінний господар» Лесі Українки) та Городничим («Ревізор» М. Гоголя).
    У музейній вітрині знаходяться оригінальні фотознімки кін. ХІХ - поч. ХХ ст., на яких зображено трупу Марка Кропивницького, Миколу Садовського в ролі Миколи («Наталка Полтавка» І. Котляревського), Марію Заньковецьку в ролі Бондарівни («Бондарівна» І. Карпенка-Карого). Поруч − рідкісні театральні листовні картки; українська газета «Рада» за 1907 рік зі звісткою про смерть рідного брата Миколи Карповича − видатного драматурга Івана Тобілевича, та анонсом прем’єри в театрі Садовського.
    У різні часу таланту корифея було присвячено чимало книг. Частина з них представлена на виставці: збірка «Спогади про Миколу Садовського» (1981), «Садовський садить сад – з Марією і без» Ю. Хорунжого (2005), «Театр Миколи Садовського 1907-1920» Г. Веселовської (2018) та ін.
Афіші, програми, буклети свідчать, що вдячні нащадки шанують пам'ять земляка. У 2011 році ювілею Садовського присвятили 41-й фестиваль театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти», а у 2016 році - 46-й.
    У 1992 році на сцені Кіровоградського театру імені М. Кропивницького побачила світ вистава «Коли розлучаються двоє» режисера М. Барського (він же − автор п’єси). Фото і програма також доповнюють експозицію.
    Роль Миколи Садовського як культурного і громадського діяча виходить далеко за межі театру. У товаристві інших корифеїв і сучасних йому діячів у різних галузях культури й мистецтва, діяльність Садовського сприяла народженню нового покоління української інтелігенції ХХ століття.


 Директорка музею Лариса Хосяінова презентує новий буклет, присвячений театральній діяльності Миколи Садовського   Лариса Хосяінова передає буклети викладачці Кропивницького будівельного коледжу Ганні Жаровій Учасники заходу ˗ студенти Кропивницького будівельного коледжу

Науковиця музею Наталія Мельниченко презентує виставку Демонстрація уривку з фільму «Останній лоцман»

М.Садовський у ролі Остапа Ковбаня у кінокартині «Останній лоцман» режисера А.Кордюма. 1929 рік Після презентації Фрагмент виставки з оригінальними фото кін. ХІХ - поч. ХХст., театральними листовними картками та газетою «Рада» за 1907 рік