Виставки та події


Виставка "Нашого цвіту по всьому світу"


    У незалежну Україну поступово повертаються імена письменників, яким судилося жити й творити на чужині.
   Матеріали виставки «Нашого цвіту по всьому світу» розповідають про знаних, маловідомих й невідомих широкому загалу літераторів, серед яких наші земляки та митці, чиє життя було пов’язане з Кіровоградщиною. Різні причини змусили їх виїхати за кордон, на долю кожного випало чимало випробувань, імена більшості з них були на багато років викреслені з вітчизняної історії.
   У другій половині ХІХ ст. виїхали до Європи уродженці Єлисаветграда: філософ А.О. Шпір, який мешкав у Швейцарії та Німеччині, публіцист, перекладач, критик І.В. Шкловський (псевдонім Діонео), який оселився в Англії.
Шляхи уродженця с. Новий Стародуб Петрівського району народовольця, письменника С.М. Кравчинського (псевдонім  Степняк-Кравчинський) пролягли Швейцарією, Францією, Італією, Англією.
   У період Першої російської революції 1905-1907 рр. емігрував до Чехії уродженець Долинської, майбутній вчений-соціолог, націолог, публіцист Ольгерд Іполит Бочковський.
   У часи Жовтневої революції та громадянської війни за кордоном опинилися знані в Україні літератори, політичні та громадські діячі Є.Ф. Чикаленко (уродженець Одещини, випускник Єлисаветградського реального училища), Ф.М. Мелешко (уродженець с. Глодоси Новоукраїнського району), П.В. Феденко (уродженець Катеринославщини, випускник Олександрійської гімназії), Є.Ф. Маланюк (уродженець Новоархангельська), В.К. Винниченко та Ю.Ю. Дараган (уродженеці Єлисаветграда). Шляхи еміграції провели їх Польщею, Чехословаччиною, Німеччиною, Францією, США. Справжні патріоти, носії національної ідеї не сприйняли владу більшовиків, опинилися на чужині, але все життя переймалися долею України і мріяли повернутися на батьківщину.
   З залишками Добровольчої армії емігрували до Туреччини, а потім до Франції поети: уродженець Єлисаветграда А.П. Шполянський (псевдонім Дон Амінадо), А.Є. Величковський (дитячі та юнацькі роки пройшли в Єлисаветграді); прозаїк О.О. Яблоновський (уродженець с. Кетрисанівка Бобринецького району).
   У 1920-і рр. минулого століття виїхали до Польщі майбутні польські письменники, колишні учні Єлисаветградської чоловічої гімназії Ярослав Івашкевич та Михайло Хороманський.
   Виїхали на навчання до Європи і більше не повернулися в Україну майбутні відомі вчені олександрієць Д.І. Чижевський (філософ, літературознавець, логік, лінгвіст) та єлисаветградець Г.В. Флоровський (богослов і філософ).
   У 1929 році залишив СРСР і останні 11 років життя провів у вигнанні в Туреччині, Франції, Норвегії, Мексиці один з найвідоміших у світі уродженеців України (с. Янівка Бобринецького району Кіровоградської області), лідер двох російських революцій, мислитель, публіцист Л.Д. Бронштейн (псевдонім Троцький).
   Серед тих, хто опинився в еміграції у часи Другої світової війни - долинчани М.Г. Жученко (псевдонім Яр Славутич) та П.Д. Косенко, єлисаветградець О.П. Семененко, новомиргородець М. Понеділок, уродженець с. Цибульове Знам’янського району М.І. Дорошенко.   Життя провело їх Німеччиною, Бразилією, Венесуелою, Колумбією, США, Канадою.
    З 1944 року в Латвії мешкає уродженець м. Новогеоргієвська (Світловодська) поет, перекладач, громадський діяч К.Г. Оверченко.
   У 1972 р. виїхав за кордон уродженець нашого міста актор, режисер, журналіст Ю.О. Панич (мешкає у Франції). Поет Ю.М. Камінський з 1998 р. проживає в Ізраїлі. У 1994 р. до Німеччини емігрував кіровоградський поет Ю.Я. Авруцький. У 2005 р. до Аргентини виїхала поетеса Т.Г. Журба, яка довгий час мешкала в с. Іванівка Долинського району.
   Ознайомившись з матеріалами виставки «Нашого цвіту по всьому світу» відвідувачі музею відкриють для себе цікаву сторінку літературного краєзнавства Кіровоградщини.


kar680m.jpg (9099 bytes) kar681m.jpg (13852 bytes) kar682m.jpg (16510 bytes) kar683m.jpg (16202 bytes)
kar684m.jpg (14274 bytes) kar685m.jpg (15135 bytes) kar686m.jpg (11854 bytes)
kar687m.jpg (14911 bytes) kar688m.jpg (15257 bytes)
kar689m.jpg (15095 bytes) kar690m.jpg (17890 bytes)

Л.Френчко
"НАШОГО ЦВІТУ ПО ВСЬОМУ СВІТУ"
"Ведомости плюс", 27.05, 3, 10, 17.06.2011