Матеріали з колекції Ю.В.Тютюшкіна

ЗАВОД АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "Р. І Т. ЕЛЬВОРТІ"
"Єлисавет", Кіровоград, 3.08.1992
Друкуємо за книгою "Ежегодник "Голос Юга" за 1913р."

Ілюстрації з колекції Ю.В.Тютюшкіна
tutk089m.JPG (2748 bytes) tutk082m.JPG (4938 bytes) tutk090m.JPG (2789 bytes) tutk028m.JPG (3957 bytes)
Завод Ельворті.
Початок XX століття.
Єлисаветград
Роберт Ельворті
із дружиною
та заводські музиканти
Роберт Ельворті
з дружиною
Рекламна картка
Акціонерного Товариства
"Р. і Т.Ельворті".
Виконав Е.І.Маркус.
Санкт-Петербург

     Найбільш великим підприємством у нашому місті слід вважати відомий не лише у Росії, але і за кордоном завод землеробних машин Акціонерного Товариства "Р. і Т. Ельворті", заснований тут більше 35 років тому. За своїми розмірами і оборотом, якістю виробів і широкою їх популярністю завод цей належить до розряду підприємств першого рангу; серед заводів же землеробних машин кін давно посів перше місце.
     Обширні заводські приміщення, серед котрих деякі побудовані кращими європейськими зразками, займають у наш час дуже велику територію, значна частина її відведена під лісні склади, де заводом, як правило, заготовляється велика кількість лісу, котрий роками лежить, сушиться і надходить у виробництво зовсім сухим. Ці лісні дільниці об'єднані із головним заводським корпусом підземним тунелем, по якому матеріали на особливих вагонетках надходять у лісопильне відділення. Особливу увагу привертають колосальні 6-ти і 4-поверхові залізобетонні корпуси, що будуються Товариством тепер, призначені для розширення майстерень та зберігання запасів машин.
     Обладнання всього заводу виконано зразково; за заявою багатьох компетентних осіб, які в різні часи приїздили сюди для огляду заводу, таке обладнання зробило б честь навіть першокласному заводу за кордоном. Розраховане обладнання на велике масове виробництво; обслуговується кращими машинами та інструментами першокласних закордонних фірм, що забезпечує бездоганну обробку деталей із котрих збираються машини.
     Як і на всіх заводах подібного роду, виробництво розподілено між різними цехами, зокрема: ливарний, слюсарний, токарний, лісопильний, малярний та ін. Крім цих відділень, при заводі є хімічний кабінет, котрий займається виключно науковими випробуваннями випущених на заводі матеріалів, таких як чавун, сталь, вугілля, метал, мідь та ін. Цим завод ставить за мету випускати машини, зроблені тільки з доброякісних матеріалів. Якщо при випробуванні виявляється незадовільна якість матеріалу, останні заводом зовсім не приймаються.
     Завантаження машин проводиться досить продуктивно, без пошкоджень машин, дякуючи нещодавно збудованій для потреб заводу спеціальної вантажної платформи, котра впритул підходить до заводської території.
     Завод випускає різні машини, а саме: сівалки розкидні і рядкові, сошникові і дискові, самоскидаючі жатки, кінні молотилки і приводи, млини кінні і парові, просорушки, олійні преси, вальці, фалевки, сковорди і соломотопки, але спеціальність заводу - сівалки і кінні молотилки з приводами. У справі виробництва сівалок завод Ельворті є в Росії піонером, бо він перший звергнув увагу на цю машину і сконструював таку, котра особливо відповідає умовам господарювання у Росії.
     Сівалки Патент Ельворті являють собою зовсім самостійний оригінальний тип, і переваги їхні визнані не лише у широких колах сільських господарників, а й авторитетними вченими в їхніх спеціальних працях, присвячених сільськогоспод. машинобудуванню. Сівалки Ельворті набули у Росії великого розповсюдження і жоден з інших заводів ні в Росії, ні за кордоном не довів виробництво сівалок до таких розмірів, як завод Ельворті; цей успіх сівалок, природно, викликав масу наслідувань. Цілий ряд заводів і в Росії, і за кордоном намагається наблизити свої сівалки до типу сівалок Ельворті, але це можливе лише у зовнішньому вигляді, тому що у сівалках Ельворті головні пристрої: висівний апарат, різні важелі і т.п. патентовані, тому їхня підробка карається законом.
     Не менш популярні і розповсюджені кінні молотилки і приводи із заводу Ельворті. Ці машини вважаються улюбленими у селянських господарствах, і у питанні кількості вироблених молотилок завод Ельворті також стоїть поза конкуренцією. Переваги цих машин не лише у їхній міцності і надзвичайній продуктивності, але і в прекрасних результатах вимолоту і очистки зерен.
     Значному росту заводу сприяє і те, що з перших днів свого існування він намагається вводити свої машини переважно серед селян, надаючи останнім всілякі пільги при купівлі машин. Відомо, що селяни не мають значних сум, необхідних для придбання машин, і тому змушені примітивними способами обробляти землю і обмолочувати хліба, терплячи від цього значні збитки. Завод Ельворті одним з перших, у цьому відношенні, пішов назустріч дрібному господарю і полегшив йому можливість купувати удосконалені машини, допускаючи платежі в кредит, не обтягуючи їх до того ж зайвими формальностями.
     За свої удосконалення і поліпшення машин завод Ельворті має багато нагород, присуджених йому на різних виставках і конкурсах. Серед цих нагород є, між іншим, такі: найвища нагорода "Державний герб", присуджена на Всеросійській виставці у Нижньому Новгороді у 1896 році; найвища "Золота медаль" на всесвітній виставці у Парижі у 1900 році; найвища нагорода "Валика золота медаль" на Всеросійській виставці у Петербурзі у 1908 році та багато інших, із одержаних протягом останнього часу заводом нагород привертають увагу найвищі нагороди - великі золоті медалі, присуджені заводу Ельворті на обласних виставках у Полтаві, Одесі, Катеринославі і Омську. До слова сказати, на цих виставках експонувалися десятки сівалок різних заводів, російських і закордонних, та найвищі нагороди присуджені тільки заводу Ельворті.
     Внутрішнє життя заводу організоване дуже планомірно, що особливо важливо при такій великій кількості робітників (більше 2000 чол.) і службовців (більше 50 чоловік), які обслуговують підприємство. Для службовців і робітників при заводі влаштований прекрасний клуб із бібліотекою, є кегельбан, літературно-драматичний гурток, фонд взаємного страхування працюючих на випадок смерті і посланий на затвердження статут пенсійної каси.
     Із 1908 року володар заводу пан Роберт Едуардович Ельворті перетворив своє підприємство у Акціонерне Товариство "Р. І Т. Ельворті" і в управлінні Директорами є: Р. Е. Ельворті, Т.Е. Ельворті і А.Б.Юнгіман, останній - директор- розпорядник. Кандидати: В.Р. Сомервель, П.С.Броджі і В.В.Партер; технічним відділом керує В.В.Партер. Крім машин свого виробництва, завод Ельворті має представництво найбільш відомих закордонних і деяких російських заводів на продаж машин. Серед них слід згадати такі всесвітньовідомі заводи, як Мак Корсіка (жатки), Клейтона і Шуттльворта (парові машини), "Боліндер" і "Блакстон" (нафтові двигуни) та ін.
     Продаж і відпуск машин сконцентровані не лише на заводі у Єлисаветграді, але і в інших відділеннях (більше 40), що знаходяться у різних пунктах Європейської Росії і Сибіру. Велику допомогу заводу у розповсюдженні машин подають представники заводу у особі багатьох солідних фірм, земств, складів переселенського управління, землевпорядних комісій та інших закладів.
     Головні відділи заводу у таких пунктах: Вознесенськ, Миколаїв, Новий Буг, Казанка, Нова Одеса, Кривий Ріг, Новоукраїнка, Новомиргород, Херсон, Ромодан, Ромни, Дондюшаки, Черкаси, Умань, Жмеринка, Софіївка, Каховка, Ростов-на-Дону, Урюпино, Сорочинськ, Абдулино, Павлівка, Бугуруслан, Черкаси, Самара, Давлеканово, Челябінськ, Покревське, Троїцьке, Омськ, Петропавлівськ, Кокчетав, Славгород, Томськ, Семипалатинськ, Павлодар, Червоний Яр.