Філокартист із Кропивницького презентує
цікаві матеріали про першовересень різних часів


pub348.jpg (41061 bytes)

Усі, навіть ті, хто вже давно попрощалися зі школою та іншими навчальними закладами, з наближенням першого вересня все одно відчувають непідробний душевний трепет.

pub349.jpg (39512 bytes)

А з чим це свято було пов’язане колись? Чи всі пам’ятають у що одягалися тоді?.. Щоб дещо унаочнити відповідь на запитання, звернулися до відомого в місті Кропивницький краєзнавця, філокартиста й збирача інших старожитностей Юрія Тютюшкіна.

– Будь-яке свято раніше було немислиме без вітальних листівок, котрі, як правило, надсилали поштою. Чи випускалися такі до Дня знань, пане Юрію?

– Маю їх цілу колекцію. Навіть з підписами моїх родичів і земляків.

– У різні роки була й певна шкільна форма…

– Так. Є чимало зображень її, починаючи з одягу гімназистів і гімназисток царської доби столітньої давнини й до зразків форми школярів і школярок зовсім недалекого минулого. Краєзнавцю цікаво побачити на світлині - звичайній або поштовій, - як мами одягали до школи дівчаток другого й восьмого класів кіровоградської СШ №8 за 1954 рік, або хлопців: єлисаветградського гімназиста зразка 1917року та школяра 1957-го… Для театралів, кінематографістів або художників є наочність навіть, здавалося б, у таких дрібничках, як різниця в манері чіпляти піонерські галстуки у 30-40 роки та уже в другій половині ХХ століття. Виявляється, раніше це робили з допомогою спеціальних защіпок, а вже згодом – просто зав’язували...

– Що ще, із зібраного Вами, може нагадати нашим читачам про колишню школу?

– Зошити, прописи… І власні, і різних людей міст і сіл Кіровоградщини (Аджамка, станція Медерове, Піщаний Брід тощо). Ось, наприклад, учнівські зошити (зшитки) двадцятих років. Ось трагічного тридцять сьомого. Рік той був пов’язаний не лише з початком Великикого Терору на території СРСР, про що на обкладинках учнівських зошитів не знайдеш, але й із сторіччям смерті Олександра Пушкіна, що якраз було відображено малюнками й віршами. Тут – пізніші. З точки зору історика цікаво розглядати не лише титульні сторінки, але й - останні. На них не тільки ціна, до речі, теж різна, але й політичні гасла «Освіта – шлях до комунізму», й календар на1927-1928 роки, й таблиці множення та метрична система мір, й різні інструкції, зокрема, «Як провадити гімнастику», і навіть, як боротися з …колорадським жуком: «Піонери та школярі! Пильнуйте все літо за посівами картоплі. Виявляйте колорадського жука і, знайшовши, повідомляйте про нього агронома». Іншими словами й з допомогою таких джерел теж можна вивчати минулу епоху.

– Дякую, пане Юрію. Тим часом, я цього року маю нагоду поглянути на святково одягнених кропивницьких школярів наживо, бо онука Даринка першого вересня вже йде до першого класу.

pub350.jpg (37124 bytes)
pub351.jpg (19804 bytes)
pub352.jpg (35035 bytes)
pub353.jpg (42579 bytes)
pub354.jpg (40143 bytes)
pub355.jpg (35017 bytes)
pub356.jpg (46854 bytes)
pub357.jpg (39424 bytes)

Федір Шепель, фото автора


"З перших уст", 29.08.2019