Як кропивницький філокартист унаочнює краєзнавчу літературу про регіон


pub340.jpg (45267 bytes)

Колекціонер старожитностей і філокартист Юрій Тютюшкін, котрий зібрав чи не найповнішу колекцію поштових листівок з історії міста Єлисаветграда-Кропивницького, портретів його уродженців, пам’яток архітектури тощо, не ховає своїх експонатів від людей.

В одному з «Історичних календарів Кіровоградщини» Володимир Босько звернув увагу на те, що а дає їм нове життя, розповідаючи про них у засобах масової інформації, передаючи до музеїв, влаштовуючи десятки виставок…

- А ще ж, пане Юрію, поштові листівки та фотознімки з Вашої колекції прикрашають книги?

- Так. Матеріали, зібрані мною, вміщено більш ніж до п’ятдесяти видань. Особливо приємно бачити, коли автори використовують їх на обкладинках книг. Як ось «Старі стіни: Єлисаветградська громадська жіноча гімназія 1860-1920» незабутнього Сергія Шевченка або «Невідомі війни (церква та держава на Кіровоградщині в 20-60-х роках ХХ століття)» знаного архівіста Івана Петренка.

pub341.jpg (62415 bytes)

- А де із зібраного Вами вміщено найбільше?

- Певно, що в книзі «Наш маленький Париж. Елисаветград в старой открытке», виданій у 2004 році відомим колекціонером Віктором Петраковим. У ній мало не на кожній сторінці є зображення якихось цікавинок із мого зібрання старожитностей.

- Чи не завдяки цій творчій співдружності майже на кожній книзі, які зараз перед нами, дарчі автографи авторів?

- Вони мені дякують, бо унаочнив і навіть оживив їх наукові, науково-популярні та краєзнавчі тексти. А я - їм, оскільки збиране мною протягом багатьох років, приносить радість не тільки мені, як колекціонеру, але й задоволення читачам, серед яких – молодь, школярі й студенти.

- За тими п’ятьма десятками книг ціле сузір’я відомих дослідників?

- Так. Ось автограф історика-науковця Сергія Шевченка, а тут – згадуваного Віктора Петракова, краєзнавців Володимира Боська, Володимира Поліщука, Івана Петренка, Олександра Чуднова, Миколи Цуканова, Олександра Жосана та інших.

pub342.jpg (25131 bytes)

- У Вікіпедії можна знайти інформацію про те, що у 2016 році Вам було присуджено обласну краєзнавчу премію імені Володимира Ястребова саме в номінації «популяризація історико-культурної та природничої спадщини краю, розвиток музейної справи». Тож закономірне питання, а в яких ще книгах будуть вміщені світлини Ваших скарбів?

- Таких наразі чотири. Але доки вони не з’явилися на світ.., словом, не хотілося б наврочити… Скоро самі побачите!


Федір Шепель, фото автора


"З перших уст", 21.06.2019