Відтепер кропивничани будуть знати, на чому приїхав Дід Мороз


pub281.jpg (33784 bytes)

Саме так – «На чому приїхав Дід Мороз?» – називається чергова виставка філокартистка Юрія Тютюшкіна. Нетипового колекціонера, котрий не сохне, як той Кощій над зібраними за життя скарбами, а уже вкотре охоче знайомить з ними мешканців і гостей міста на Інгулі.

pub282.jpg (49728 bytes)

До речі, не випадково цього разу виставка проводиться саме в приміщенні дитячої поліклініки № 1 міста Кропивницького, оскільки, по-перше, це дитячий заклад, а, по-друге, колекціонер там працює інженером.

До Діда Мороза в Україні існував різдвяний персонаж, що згадується під час колядування: Коза боїться лише сивобородого Діда Дюді - бога зими та морозу. А вже як дарувальник, казковий персонаж, з яким пов’язане святкування Нового Року, Дід Мороз набуває популярності в Російській імперії починаючи з початку ХХ століття. Основна його місія – вручення дітям подарунків. Тоді ж з’являються й перші поштові листівки з його зображенням. Власне малювався Санта-Клаус, неодмінними атрибутами якого були «західна ялинка» та інші символи західного Різдва. Єдиною відмінністю від католицьких поштівок було надруковане різдвяне привітання російською мовою.

pub283.jpg (52266 bytes)

У СРСР Дід Мороз від початку радянської влади був заборонений. У той же час львівський часопис «Молода Україна» в 1924 році на своїх шпальтах популяризував п'єсу-казку, де одним з персонажів саме і є Дід Мороз. Але на Західній Україні він не прижився. Проте в Радянському Союзі, де в ході антирелігійної пропаганди перестали згадувати Святого Миколая та Санта-Клауса, починаючи з 1937 року Дід Мороз стає обов'язковим учасником новорічних театралізованих вистав тощо.

– Коли вперше з’явилися радянські листівки з зображенням Діда Мороза? запитуємо у пана Юрія.

– 1943 року. А вже з наступного десятиліття він став майже обов'язковим персонажем. Оскільки поштівки виконували агітаційно-пропагандистську функцію, то й Дід Мороз малювався як активний учасник державного й громадського життя. На них він зображується як захисник від гітлерівських окупантів, підкорювач цілини й космосу, будівельник Байкало-Амурської магістралі, учасник підготовки до Олімпіади 80…

– Втім, давайте повернемося до теми виставки. Так на чому ж приїхав Дід Мороз?

– А Ви уважно розгляньте мою колекцію – а тут близько ста новорічних поштових листівок! - і побачите, що спершу він пішки або на лижах розносив дітям подарунки в мішку за плечима. Згодом, Діда Мороза почали зображувати на санях, запряжених ведмедем, оленем або конем. Потім це були вже трійки. В роки війни він, зрозуміло, пересів на танк. У мирний час його постійним транспортом стають моторолер, автомобілі різних марок, паровоз і електровоз, криголам «Арктика», літаки, космічні ракети...

pub284.jpg (59146 bytes)

– Чим іще запам’ятався Вам той Дід Мороз, на зміну якому знову повертається Святий Миколай?

– Наприклад, тим, що писав новорічні привітання спершу олівцем, ручкою, потім сів за друкарську машинку, комп’ютер… А ще він любив музику, грав на різних інструментах, в тому числі й бандурі. Слухав патефон, радіоприймач «Спідола», дивився телевізор…

– Але ж Дід Мороз немислимий без Снігуроньки…

– Звісно. І на виставці її зображення теж присутнє. Втім, на мою думку, то інша історія. Для іншої виставки.

ххххх

Після розмови з Юрієм Тютюшкіним несподівано пригадалося, що Дід Мороз також є одним із героїв численних анекдотів. Але, то справді вже зовсім інша історія. Яку й дітям не завжди доречно переповідати.

 

pub285.jpg (45947 bytes)
pub286.jpg (44264 bytes)
pub287.jpg (63720 bytes)
pub288.jpg (64078 bytes)
pub289.jpg (52116 bytes)

Федір Шепель, фото автора


"З перших уст", 9.01.2019