Кропивницький: Різдво на поштових листівках понад столітньої давнини


pub271.jpg (42256 bytes)

Для любителів давнини Різдво іноді асоціюється зі словами Осипа Мандельштама: «Сусальным золотом горят// В лесах рождественские ёлки,// В кустах игрушечные волки// Глазами страшными глядят». Ось і мені в добу незліченої кількості різнобарвних електронних привітань захотілося побачити виставку листівок, створених саме в час написання згаданого вірша.

"Привітання з Різдвом і поштові листівки з малюнками, присвяченими улюбленому народом святу, майже ровесники. Це – кінець ХІХ - початок ХХ століття, -пояснила мистецтвознавець Світлана Ушакова", – модератор заходу, що відбувся 3 сiчня у відділі мистецтв обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського.

pub272.jpg (37485 bytes)

Якщо бути точним, то вона відкрила виставку старожитних поштових карток iз колекцiї вiдомого фiлокартиста Юрiя Тютюшкiна під назвою "Рiздво у Єлисаветградi: святкові листівки та пошта". Усi представлені відкритки, надруковані в Кракові, Відні, Берліні та містах тодішньої Російської імперії, мають символи свята: бiблiйнi сценки, ялинки, трой-зiлля, янголята, гостролист, омелу тощо. Пані Світлана назвала імена перших почмейстерів міста на Інгулі: Семена Рожнова, Миколи Мусмана, Степана Громеко, Федора Гордєєва та інших. З гумором згадала образ Івана Андрійовича, почмейстера, котрого обезсмертив Микола Гоголь. Розповіла про подальшу, радянську, долю новорічних поштових листівок, коли вони, то заборонялися, то знову дозволялися.

pub273.jpg (36277 bytes)

Знаний колекціонер Юрій Тютюшкін прокоментував представлені ним двадцять п’ять кольорових листiвок, що є зразками тогочасних вiтчизняних та зарубiжних друкованих видань. Розповів, що першим зацікавився такими зображеннями ще його дід.

Емоційно був сприйнятий виступ артиста Євгена Кузнецова, котрий озвучив адресну сторону привітань дореволюційної доби, зокрема, мешканця Єлисаветграда якогось Рудського.

Відомо, що в Україні прообраз сучасної пошти існував ще за часів Київської Русі та Гетьманщини Богдана Хмельницького. Втім, дотично до історії краю про неї розповів журналіст Володимир Поліщук. На його думку перше поштове відділення в Єлисаветграді виникло 17 лютого 1784 року на території фортеці. В 1833 році існувала єдина поштова станція на вулиці Пермській (район сучасного пивзаводу). Потім вона знаходилася на розі сучасних вулиць Преображенської й Тарковського (поряд з територією «Кіровоградгазу»). Далі пошта була по вулиці Великій Перспективній: нижче теперішньої бібліотеки Чижевського, де зараз ОБОП. І, нарешті, її перенесли в будинок Заславського, де знаходиться до цього часу, щоправда, з добудованими другим і третім поверхами. Про її тамтешнє розташування першу інформацію знаходимо за 1913 рік.

Чисельні гості й журналісти з цікавістю познайомилися з виставкою, що триватиме до Водохреща.

Користуючись нагодою, дехто розповідав про власні старовинні поштові картки.

pub274.jpg (43427 bytes)
pub275.jpg (44953 bytes)
pub276.jpg (38145 bytes)
pub277.jpg (47041 bytes)
pub278.jpg (46623 bytes)
pub279.jpg (51609 bytes)
pub280.jpg (47819 bytes)

Федір Шепель, фото автора


"З перших уст", 4.01.2019