Великодні листівки Юрія Тютюшікіна


pub254.jpg (65788 bytes)

   У відомого кропивницького колекціонера Юрія Тютюшкіна чимало листівок, які датовано початком XX століття. Вони розкладені за святами. З них понад двохсот — великодніх. У дореволюційні часи їх виготовляли утричі більше, ніж різдвяних на наших теренах. Великдень усе-таки мав більшу вагу, ніж Різдво. Більшість мальовничих мініатюр датовано першим десятиліттям — на цей час припадає розквіт листівки. Їх виконували на високому поліграфічному рівні, якість багатьох краща, ніж у сучасних альбомах. Автори експериментували із різними матеріалами, застосовували різноманітні аплікації. Із написів і малюнків на листівках можна зробити висновок, що віддруковані вони за межами Російської імперії, напевне, в Німеччині. Більшість листівок у колекції підписані й адресовані жителям Єлисаветграда.
   «На окремих листівках адресанти намагаються, окрім вітань зі святом, розповісти родичам чи знайомим про новини зі свого життя, — говорить Юрій Володимирович. — Тому вони берегли площу листівки, писали дрібним почерком і з обох сторін. На малюнках — курчатка в різних варіаціях і ситуаціях. На листівках зображено і символ Великодня — яйце. Так, на одній із карток хлопчик із дівчинкою везуть на дерев’яному візку велике яйце.
   Ось і на листівці, яка надійшла єлисаветградцю Г.Руцькому на вулицю Вокзальну 1910 року, зображено квартет курчаток, двоє з яких грають на контрабасах, а двоє співають арію. На іншій листівці, яка адресована тому ж таки Руцькому,але відправлена 1906 року, дівчинка стоїть біля ящика з яйцями, а по траві бігають курчатка, символізуючи зародження життя.
   А ось на цій листівці біля миски з їжею кілька цуценят та курчат, яких повчає мати-квочка. Листівка відправлена 4 квітня 1907 року з Новоархангельська у Єлисаветград на вулицю Миргородську (нині — Шульгіних).
   Є й листівки з не характерними для свята Великодня малюнками. Приміром, на одній із карток над привітанням «Съ праздником Св. Пасхи» летить аероплан, яким керує зайченя, а на зеленій траві ще двоє зайченят. Коли виготовлена ця листівка — невідомо. А от відправлена вона 12 квітня 1925 року. «Алеша! Поздравляю тебя с праздником Пасхи, желаю встретить и провести в радости. Твоя сестра Вера». Очевидно, цю листівку Вєра відправила братові у конверті, інакше б її вилучили на пошті.


pub255.jpg (49264 bytes)

Володимир ПОЛІЩУК


"День", 14-15.04.2017