НА МІСЦІ ХРАМУ ПОБУДУВАЛИ ОБКОМ ПАРТІЇ


pub234.jpg (28402 bytes) pub235.jpg (13353 bytes)

   У 1755 році жителі заснованого навпроти фортеці Св. Єлисавети форштадта Поділ вирішили побудувати храм. На зібрані кошти купили однопрестольну дерев’яну церкву у слободі Федорівці Криловської протопопи. У розібраному вигляді привезли її у форштадт, склали заново і освятили на честь Успіння Пресвятої Богородиці.
   У 1778 році добудували два престоли (в ім'я Св. Миколая та Св. Великомучениці Варвари). Опікувався добудовою священик Дмитро Смолодович. У тому ж році, перебуваючи в Єлисаветграді, князь Григорій Потьомкін надав місцевому жителю Івану Красноглазову звання полковника Катеринославського козацького війська. Так була відзначена служба Красноглазова, зокрема, з постачання провіанту у діючу армію.
   У 1792 році Красноглазое заклав кам’яний п’ятипрестольний храм. У 1798 році під час пожежі він згорів. Полковник Красноглазое побажав у трапезній частині влаштувати ще два приділа на честь тих святих, імена яких носили він і дружина - Св. Іоанна Милостивого і Св. Праведної Анни. Ікони для нових двох іконостасів писали в С.-Петербурзькій академії образотворчих мистецтв. Родина Красноглазових, окрім фінансування будівництва, зробила у 1797 році пожертви на храм у вигляді запрестольних срібних хрестів та образа Христа Спасителя, інших образів, срібних чаш і дарохранильниці, плащаниці, шитої сріблом по оксамиту.
   Зі смертю Івана Красноглазова завершенням робіт займалася його донька, вдова капітана Меснікова. Храм освятили у 1800 році. 1801- го року храм отримав статус соборного, поряд знаходилося і Духовне правління.
    У 1856 році храм став шестипрестольним - єлисаветградський купець Микита Макєєв влаштував престол в ім’я Св. Великомученика Микити.
   В архітектурному відношенні церква мала змішаний стиль. Дзвіниця була з'єднана з церквою довгою невисокою трапезною. Під дзвіницею знаходився притвор. У підвалі дзвіниці з південної сторони було приміщення сторожа, а з північної - церковний архів. Над церквою височів великий купол, а над вівтарем - малий. У ризниці зберігався дорогий посуд, а також антимінс. За своєю площею собор перевершував усі церкви Херсонської єпархії, і поступався тільки Одеському кафедральному Преображенському собору.
   В обласному краєзнавчому музеї експонується напрестольне Євангеліє, видане у 1789 році у Москві. На його першій сторінці напис: «Из числа книг Елисаветградского корпусного собора...». Очевидно, на межі століть напрестольне Євангеліє було передане до відбудованої Іваном та Ганною Красноглазовими церкви в ім’я Успіння Пресвятої Богородиці. Відомо, що у храмі зберігалися і напрестольні Євангелія, датовані 1748 та 1758 роками.
   Тривалий час на подвір’ї обласного краєзнавчого музею стояв пам’ятник у вигляді аналою з каррарського мармуру. Верхня його частина оздоблена рельєфним різьбленням, що імітує тканину, краї якої спадають. На трьох гранях зображення трипелюсткового хреста, на передній грані вирізьблений текст: «На семь мьсть быль Алтарь и Престолъ Св. Іоанна Милостиваго, перемыценный въ предъле въ 1906 г.». Це переміщення було здійснено під час реставрації інтер’єру собору того року.
   З жовтня 1920 року, під час гастролей в Єлисаветграді мандрівної капели Кирила Стеценка, Кирило Григорович вінчав в Успенській церкві своїх хористів. Очевидець цього Павло Тичина так описує церкву у книзі “Подорож з капелою К.Г.Стеценка”: “Церква нова, в виді корабля... З лівого боку в угол стіни вправлена ікона в золотій ризі, а під нею дошка мармурова з написом, що цю ікону колись подарував такий-то князь такому-то полковникові чи щось». Очевидно, ікону подарував князь Потьомкін полковнику Красноглазову.
   У 1930 році комуністи закрили церкву і влаштували у ній спортивно-танцювальний майданчик. Під час звільнення Кіровограда від окупантів у роки Другої світової війни собор зазнав ушкоджень, а його майно перенесли до інших храмів міста. У 1946 році Успенський собор почали розбирати, а 500 тисяч цеглин з нього передали на потреби Маслотрестбуду та Будуправління № 4. А на цьому місці у 1959 рош побудували приміщення обласного комітету КПРС (з 1991 року тут міськвиконком).

Ю.Тютюшкін


"Народне слово", 7.04.2015