Людина, яка збирає, щоби віддати


pub232.jpg (27364 bytes) pub229.jpg (12123 bytes)
Колекція пивних корків

pub230.jpg (13232 bytes) pub231.jpg (17102 bytes)
Фото із колекції Юрія Тютюшкіна:
Центральна будівля Кіровоградського пивзаводу. 1960 р.
Заготівля льоду на заводі Зельцера, м. Єлисаветград. Поч. XX ст.

   Живуть на світі такі люди, нібито зовсім звичайні, як і ми з вами, працюють, радіють життю, як і ми, але це лише зовнішня схожість. Насправді це не так, бо в їхній душі постійно мерехтить особливий вогник.
   Хтось називає цю особливість «манією», хтось «хобі» або захопленням, але суть одна: ці люди захоплені невгамовною жагою збиральництва — колекціонуванням.
   Часто дивуєшся тому широкому діапазону захоплень: люди збирають абсолютно все — сірники, флакони від парфумів, старі черевики, запальнички, футляри від помади, цеглу, мушлі тощо. Але це — особливі випадки. Все ж найбільш популярними хобі залишаються колекції книг, живопису, марок та листівок.
   Кіровоградщина була завжди багата на людей, що одержимі збиральництвом. Одного з наших відомих колекціонерів знають в усій країні — це Юрій Володимирович Тютюшкін. Він не лише збирає колекції, але й дарує їх (що абсолютно унікально!). Це цікава людина і щедрий дарувальник. За свою довгу історію колекціонування він зібрав багато захоплюючих колекцій — в основному це фото з видами міст України та інших країн. Але є в його зібранні й листівки, афіші, програми, буклети. Саме завдяки Юрію Володимировичу та його колекціям вдалося видати в різних кіровоградських виданнях чудові книги з краєзнавчої тематики — «На згадку про рідний край» (Елисаветград в листівках), «Кавалерійське юнкерське училище», «Преображенський собор» та інші. В цих книгах наше місто постає в новому ракурсі — в старовинних листівках, в так званих «соусних фото», де люди, будинки, дерева огорнуті особливою аурою старих часів.
   Співробітники Музею музичної культури ім. К.Шимановського вітають Юрія Тютюшкіна з днем народження, а також дякують йому за добрі справи і від імені всіх міських музеїв. Так, лише музею музкультури він передав рідкісне видання нот — «Вечорниці» П.Ніщинського, що були видані відомим дореволюційним видавництвом Леона Ідзіковського у кінці XIX ст. А ще Ю.Тютюшкін передав музею цікаву колекцію листівок (більше 100 одиниць!) із зображеннями анімалістичних персонажів з музичними інструментами (герої казок та фільмів). Наш фонд також поповнився квитками на концерти, що стали вже раритетами, — Віктора Цоя, ансамблю «Пісняри» тощо.
   Але найдорожчим скарбом для музею стала невеличка збірка з 24 листівок, яким у 2015 році виповнилося... рівно 100 років. Це колекція малюнків видатного українського художника і гравера, який ще й має пряме відношення до Єлисаветграда, Амвросія Ждахи. Це листівки 1914—1915 років, які цікаві для нас в багатьох сенсах, перш за все як малюнки художника, що вчився в Єлисаветградському юнкерському кавалерійському училищі, але військовим не став. Крім того ці листівки суто української тематики — сюжети на слова і народну музику пісень — «Ой у полі козаченьки...», «Ревуть воли...», «Чорнобривець», «У діброві чорна галка», «Ой не світи, місяченьку». А ще ці листівки видані у Києві відомим видавництвом «Час», яке пропагувало українське мистецтво та заохочувало через продаж продукції — конвертів та листівок — збір коштів на зведення пам'ятника Тарасу Шевченку. На звороті кожної листівки надруковано: збирайте кошти на пам'ятник Шевченку. Ці листівки добре збереглися — гарні, кольорові, та ще й мають особливість: нижче малюнка розташовані слова і ноти улюблених народних пісень. Таким чином музичні листівки потрапили в музей за адресою — і це стараннями Юрія Володимировича.
   А ще завдяки цій людині до музею потрапив цікавий фонд відомого єлисаветградця дореволюційного періоду Герасима Максимовича Журавленка, який співав разом з самим Шаляпіним — актором, співаком, виконавцем циганських романсів і автором пісень. До нас надійшли афіші, програмки; фото, буклети 1914— 1917 років з Петербурга, Москви, Миколаєва. І це теж завдяки Ю.Тютюшкіну.
    Ми ще раз вітаємо друга нашого музею (до речі, й інших теж) з ювілеєм і бажаємо йому щастя та здоров'я.

Олена КЛАССОВА


"Народне слово", 10.12.2015