ЗОШИТ БУВ СВОЄРІДНИМ НАГАДУВАННЯМ


pub214.jpg (5923 bytes) pub215.jpg (14517 bytes)

   Ми уже розповідали про різні зібрання кіровоградського колекціонера Юрія Тютюшкіна: цеглу, з якої побудоване наше місто, каналізаційні люки на його вулицях, новорічні та різдвяні листівки. Також неодноразово публікації на історичні теми на сторінках газети були проілюстровані дореволюційними фотографіями будинків та видами Єлисаветграда з колекції Юрія Володимировича. На початку нового навчального року Юрій Тютюшкін вирішив ознайомити читачів «21-го каналу» із ще двома своїми зібраннями - колекцією поштових листівок, якими у радянські часи вітали школярів зі святом 1 вересня, та колекцією шкільних зошитів.
   - Як листівок, так і зошитів у мене близько сотні, - говорить Юрій Тютюшкін. - Листівки датовані 60-90-ми роками минулого століття. З появою та розвитком інших видів зв’язку вони поступово відійшли у минуле. А от зоши¬ти у мене є й за 30-ті роки. Належали вони учням сіл Аджамка та сусідньої Новоолександрівки.
   Зошит - носій інформації, предмет для записів, насамперед учнів. Найчастіше мають 12, 18, 24, 36, 46, 48, 60, 80 та 96 аркушів. Бувають розлінованими «в клітинку», «в лінійку» і «в косу лінійку». Зошит з великою кількістю сторінок ще називають «загальним».
   Мені дуже добре запам'яталися шкільні зошити, - говорить пенсіонерка Алла Іванівна Пастух. - Простенький папір, непоказні обкладинки - зеленуваті, сірі, жовті, рожеві... Часто з жовтуватого кольору папером аркушів для письма. Правда, були і з білим папером. А ще в них вкладали промокашки з м'якого паперу з зубчиками з одного або обох боків. І звичайно у кожному зошиті була пізнавальна задня частина.
Зошити також ділилися за якістю аркушів, обкладинки і надрукованого тексту. Матові, які моментально вбирали вологу і висихали, коштували 3 копійки і мали 12 аркушів.
    Простий варіант коштував 2 копійки і мав 12 аркушів. Був варіант у 18 аркушів і вартістю 3 копійки зі звичайною обкладинкою
   - За радянських часів обкладинка зошита була сувора і налаштовувала на діловий лад, - продовжує Юрій Воло¬димирович. - Адже ніхто не посперечається, що навчання - це робота, причому важлива. Відрізнялися зошити один від одного тільки зворотною стороною. Там можна було знайти таблицю множення і таблицю Менделєєва, основні фізичні величини, гімн СРСР, або просто правила жовтенят...
   Виробники шкільних зошитів сьогодні не шкодують фантазії і фарб, щоб зробити обкладинку якомога привабливішою і, відповідно, зошит дорожчим. Замість таблиці множення на обкладинці зображені герої американських мультиків і коміксів, футболісти та співаки.

Н.Ляшенко


"21 канал", 03.09.2015