ВАЛЕНТИНКИ ПО-РАДЯНСЬКИ


pub211.jpg (10075 bytes) pub210.jpg (5629 bytes) pub212.jpg (5400 bytes) pub213.jpg (8337 bytes)

   Хоча в СРСР широкі народні маси нічого й не чули про свято закоханих, валентинки на радянських просторах були в активному обігу аж протягом двох десятиліть - у 1950-і та 1960-і роки. Мова - про виготовлені фотографічним методом листівки із зображеннями закоханих пар та написами романтичного характеру. Щоправда, слова "валентинка" у лексиконі будівників комунізму не було, тоді ці вироби називали просто листівками.
    Припустивши, що вони є у Юрія Тютюшкіна, відомого кіровоградського колекціонера і героя ряду публікацій у "Вечірній газеті", я не помилився.
    - Народні листівки? - перепитав він. - Є в мене і такі, аякже!
    На зустріч зі мною він узяв шкатулку, повну таких листівок.
   - З’явилися вони у п’ятдесятих роках, - розповів колекціонер. - Народу, який пережив лихоліття війни, хотілося красивих речей, у тому числі - гарних листівок. Поліграфічна промисловість же не могла задовольнити цих запитів. І знайшлися підприємливі люди, які почали заповнювати цей дефіцит. Використовуючи недешеву на той час фотоапаратуру, вони виготовляли листівки із зображеннями гарних молодих пар і нехитрими, часто з граматичними помилками, написами на тему вічного кохання: "Помни вечер нашей встречи", "Я буду помнить наши встречи и никогда их не забуду", "Без меня никого не люби". Дуже поширеними були віршовані тексти: "Судьба заставит нас расстаться, Но не заставит разлюбить, Мы можем долго не видаться, Но друг друга не забыть"; "Ты далеко, но любовь со мной, Будь спокоен, друг мой дорогой"; "О любви моей, верной и скромной, Милый друг, навеки помни"; "Уплывая в даль морскую, В сердце образ твой храню, В грезах все его целую, Никогда не изменю"; "Лети письмо, моя отрада, Лети, мой пламенный привет, Лети туда, куда мне нада, Откуда буду ждать ответ". (До речі, останніми роками повернулася мода на віршовані написи на листівках.) Були у п’ятдесяті - шістдесяті роки й листівки а написами імен адресатів - "На память Вале" і т.п. При виготовленні цієї продукції використовувалися анілінові барвники, призначені для тканин. Завдяки цій технології героїні багатьох чорно-білих фототворів вбрані у кольорові плаття, тримають кольорові квіти... Робили таку продукцію не тільки підпільні кустарники, а й цілком законні артілі - у ті часи були такі підприємства, у Кіровограді - також. Ось дивіться...
    Юрій Тютюшкін показує зворот листівки, де надруковано: "Издание арт. "Коопфото", ул. Ленина, 28, г. Кировоград. Тираж - 10 т. Цена 1 р. 25 к."
    - Здається, на багатьох цих листівках зображено не радянських людей - надто вже вони вихолені, - зауважив автор цих рядків.
   - Дійсно, то не радянські робітники й колгоспники, - погодився Юрій Тютюшкін. - Швидше за все, ці красиві пари перефотографовано із закордонних журналів. А ось (колекціонер показує листівку із зображенням жінки з ангельськими крилами та малолітніми пастушком і пастушкою поряд) - це явно фотокопія листівки, привезеної якимось червоноармійцем з Німеччини чи іншої європейської країни, визволеної від фашистів.
   - Мені в дитинстві часто доводилося їздити залізницею з Кіровограда до Помічної, - продовжив Юрій Тютюшкін. - І я бачив, як у поїздах продавалися народні листівки. Як правило, торгували ними глухонімі чоловіки (а може, вони тільки вдавали із себе інвалідів, сподіваючись на більш милосердне ставлення до себе як з боку клієнтів, так і провідників та контролерів).
   Вони ходили вагонами, клали на столики листівки. А на зворотному шляху брали гроші - ясна річ, від тих пасажирів, які виявили бажання придбати ці речі. Продавалися тоді в поїздах і виготовлені в той же спосіб гральні карти із зображеннями голих жінок.
    - Порнографія? - запитав у Тютюшкіна автор цих рядків.
   - Ні. Нічого порнографічного в тій продукції не було. Але торгували нею з-під поли... Ще хочу сказати про ось яку цікаву деталь. Пошта приймала як артільні, так і кустарні листівки. Звісно, треба було купити марку і наклеїти її на тильному боці виробу...
    - Час. від час я переглядаю ці листівки, - так завершив розповідь про радянські валентинки Юрій Тютюшкін. - І таким теплом мені від них віє...

Записав Віктор КРУПСЬКИЙ


"Вечірня газета", 13.03.2015