....І МАЙЖЕ ВСІ - ІЗ 21-ИМ ЗУБЧИКОМ


pub225.jpg (3071 bytes) pub224.jpg (2537 bytes)

   Близько двадцяти років збирає металеві кришечки від пляшок Юрій Тютюшкін - той самий відомий кіровоградський колекціонер, про чиє зібрання поштових листівок розповідала недавно "Вечірка".
    Та цього разу - про металевїкришечки від пива, лимонадів і тому подібних напоїв. Щоправда, Юрій Володимирович називає їх кронен-пробками. Це - термін, яким послуговуються усі колекціонери-професіонали.
   - У 1880 роки пробки, які вже застосовувалися для закупорки напоїв, не закривали пляшки щільно, а то й швидко руйнувалися самі, - ділиться Юрій Тютюшкін своїми знаннями з історії кронен-пробки. - Це, ясна річ, негативно позначалося на вмісті пляшок. Проблему цю розв'язав американець Уільям Пейнтер из Балтімора, винайшовши пробку у формі корони, з гофрованим фланцевим краєм і тонким вкладним диском з пробкового дерева. Виявилося, що ця пробка цілком герметично закриває пляшку, а виготовити її - досить просто. У патенті, отриманому 2 лютого 1892 року Уільямом Пейнтером, винахід було названо Crown Cork - кронен-пробкою. У СРСР короновидна пробка набула поширення у 1930 роках. Переважно вона застосовувалася для закорковування пляшкового пива.
   Та й у 1950-1960 роки, які припали на моє дитинство, газвода в основному продавалася не в пляшках, а нарозлив, з пересувних лотків. Тоді ще не було автоматів з газировкою по копійці за склянку - без сиропа, по три копійки - із сиропом. У роки мого дитинства ці пробки не валялися під ногами - умільці їх підбирали і робили із них досить-таки красиві предмети домашнього вжитку. Наприклад, підставки під гаряче, панно всілякі. Були в моді декоративні раки з пробок...
   - Коли я захопився колекціонуванням цих пробок, - продовжує Юрій Тютюшкін, - і дізнавався, що хтось із знайомих вирушає за кордон чи навіть в інше місто, то завжди просив, щоб привіз звідти хоч жменьку, - пригадує Юрій Тютюшкін. - Так і збирав колекцію.
Роздивляючись колекцію Тютюшкіна, я виявив справжні раритети. Наприклад, пробки від "Регіни", "Трускавецької", "Нарзану" та "Байкалу" радянських часів.
   Та, за словами власника цього добра, дуже давніх радянських кронен-пробок не варто й шукати, тому що написи та зображення на них - завдяки чому ці вироби й ідентифікуються - почали наноситися в СРСР тільки в 1970 роках.
   - А до того пробки на пляшках з пивом і лимонадом нічим не відрізнялися між собою, - каже Юрій Тютюшкін. - Виняток становили лише деякі мінеральні води, пляшки з якими закорковувалися пробками із тиснениями, що позначали, як тепер кажуть, торговельні марки... Колись кронен-пробки були із прокладками з пробкового дерева, та вже тривалий час ці елементи роблять із штучних матеріалів. Зате в усі часи кронен-пробка мала 21 або 22 зубчики. Це - світові стандарти. Щоправда, у моїй колекції лише два зразки - 22-зубчасті. Це пробки від голландського пива.
    Юрій Тютюшкін збирається показати скоро свою колекцію кронен-пробок широкому загалу. Про місце виставки він повідомить додатково.

Віктор КРУПСЬКИЙ


"Вечірня газета", 16.05.2014