ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ У КІРОВОГРАДІ


pub219.jpg (3959 bytes) pub218.jpg (49921 bytes)

   Уже мало хто з кіровоградців пам’ятає, що пам’ятник Богдану Хмельницькому стояв в іншому місці. Був він встановлений у листопаді 1953 року в Центральному сквері (навпроти магазину «Дитячий світ») по вулиці Карла Маркса (нині - Велика Перспективна). Монумент виготовили у Львівській скульптурній майстерні. У Радянському Союзі готувалися до святкування 300-річчя возз’єднання України з Росією. Це всенародне рішення було прийняте на Переяславській раді 8 (18) січня 1654 року.
   У такому вигляді (фото 1) пам’ятник простояв кілька років. А потім в обкомі партії вирішили, що занадто «приземлений» гетьман і підняли постамент під ним (фото 2). А ще через кілька років оповили постамент хмелем. Таким чином провели аналогію з прізвищем і коротким народним зверненням до Богдана. Пам’ятник простояв у Центральному сквері до 80-х років. А потім його демонтували. Офіційна версія - цементна скульптура почала руйнуватися і потребувала реставрації. Після демонтажу пам’ятник відвезли до реставраційних майстерень біля Фортечних валів. Подальша його доля невідома.
   І лише у 1995 році у Кіровограді знову встановили пам’ятник найвідомішому українському гетьманові. Місце вибрали на площі Декабристів, яку згодом переіменували на площу Богдана Хмельницького. Автори - скульптори Макар Вронський та Анатолій
   Гончар, архітектори - Віталій Кривенко та Анатолій Губенко. Сидяча скульптура Богдана з бронзи заввишки 5 метрів, встановлена на 2-метровому гранітному постаменті, доповнена барельєфом на козацьку тематику на одній з бічних сторін та декоративною смугою в нижній частині по периметру й невеликим стилобатом. Образ Богдана класичний: в гетьманських шатах, у правій руці сувій, вдумливий погляд, звернений до оточуючих.
   - Коли не вдалося реставрувати пам’ятник Богдану Хмельницькому, який демонтували у Центральному сквері, вирішили виготовити новий, але уже з довготривкого матеріалу - бронзи чи граніту, - пригадує Заслужений архітектор України Віталій Єфремович Кривенко.
   - Я на той час був головним архітектором Кіровограда, і поїхав у Київ до Народного художника України Макара Кіндратовича Вронського. Він мене переконав, а я потім переконав своє керівництво у Кіровограді, що місту не потрібний бюст гетьмана, а потрібна повноцінна скульптура.
   Спершу вибрали для Богдана місце у сквері біля Кафедрального собору. Та в обкомі партії цю думку не підтримали. Тоді й вирішили поставити пам’ятник на площі Декабристів.
   Коли скульптура булла уже майже готова, виявилося, що у міста немає коштів, щоб оплатити замовлення. Так пам’ятник і лежав у київській майстерні кілька років.
   - Мені потрапила на очі постанова Верховної Ради України про відзначення 400-річчя з дня народження Богдана Хмельницького, гетьман народився 27 грудня 1595 року, - продовжує Віталій Єфремович. - Я звернувся до міського голови Кіровограда Василя Мухіна, що потрібно вишукати шляхи фінансування і таки встановити у місті пам’ятник Богдану Хмельницькому. І нам вдалося знайти кошти. Запам’яталася навіть вартість пам’ятника - 223 мільйони купоно-карбован ців. Мені з колегою Анатолієм Губенком довелося планувати майбутню площу імені великого гетьмана.

Ю.Тютюшкін.
Фото з особистого архіву автора


"21 канал", 31.10.2013