Світ дитинства


pub201t.jpg (7837 bytes) pub202t.jpg (4753 bytes) pub203t.jpg (4571 bytes) pub204t.jpg (4617 bytes)

   Дитинство закінчується, але не йде, воно назавжди залишається з нами. Чому воно не зникає? Тому що зберігає в пам'яті чудові проникливі картини і запахи: приготовані мамою пиріг і борщ, газовану воду і пломбір, і, звичайно, скибочку свіжого хліба, политу олією і присолену. Може, у вас інші запахи дитинства, а у мене - це запах дідової хати біля Петропавлівського кладовища, Біянки і новорічної ялинки...
   Картину спогадів завжди доповнюють зворушливі сімейні фото. Знайдіть їх і передивіться. Бажано разом зі своїми дітьми. Але ми сьогодні пропонуємо вам трохи іншу тему - старовинні поштіві листівки з колекції відомого кіровоградського краєзнавця Юрія Тютюшкіна з 1905 по 1955 рік.
   На старовинних листівках ми можемо знайти і зворушливі прості сюжети з життя сімейств, і тихі та виразні малюнки або фотопортрети дітей. Вони також дозволяють нам зробити своєрідний екскурс в історію. Історію, в якій завжди оберігався і оспівувався світ дитинства.
   Листівки з'явилися наприкінці XVIII - початку XIX віків. Тоді вони були ручної роботи: для їх виготовлення використовувалися шовк, шкіра, бісер і навіть сушені квіти. Друкарські ж картки з'явилися лише в кінці XIX століття, їх стрімка популярність співпала з поширенням фотографії. Але спочатку друкарськими були лиш деякі картки. Там з одного боку писали адресу і наклеювали марку, а також було надруковано правило: "На цій стороні, окрім адреси, не дозволяється нічого іншого писати". Другий бік призначався для письмового повідомлення. Називалися вони "відкриті листи", лише пізніше на них стали з'являтися ілюстрації. І ось тут фотографія і листівка з'єдналися.
   Розквіт дитячої і сімейної фотографії відбувся на початку XX століття. Він же дав поштовх для друку поштівок з такою ж тематикою.
   Розглядаючи фото дітей на старовинних листівках, я помітив деяку схожість їх з роботами сучасних фотографів. Більшість і тих, й інших несуть позитив, показують яскраві і радісні дитячі емоції та покликані викликати розчулення й теплі почуття у глядача, те ж можна сказати і про сімейні фотографії. Але подібність ця, на мій погляд, лише зовнішня. Проглянувши кілька сайтів з подібними фотографіями (за винятком лише рідкісних з них), відчуваєш, ніби з'їв кілограм халви, заїв варенням і запив солодким чаєм. А дивлячись на старовинні поштівки з такими ж радісними і милими діточками, такого почуття не виникає. Після старовинних листівок залишається у душі щось світле, піднесене. І ніякої тобі халви з варенням. Може, саме такою і має бути дитяча фотографія?
   До речі, відомий англійський письменник Льюїс Керрол ("Пригоди Аліси у Дивокраї"), виявляється, був ще й талановитим фотографом, а багато його робіт - саме дитячі фотографії.

Роман ЛЮБАРСЬКИЙ


"Народне слово", 31.05.2012