Поетичний блокпост в музеї


    21 червня 2023 року в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна відбулася літературно-музична зустріч «Поетичний блокпост» за участі талановитих кропивницьких літераторів – голови Кіровоградської обласної організації Національної Спілки письменників України, лауреата обласної літературної премії імені Євгена Маланюка у номінації «поезія», кандидата філологічних наук Надії Гармазій, завідувача відділу військово-патріотичного виховання Кропивницької міської станції юних техніків, поета, прозаїка і публіциста Павла Чорного, викладача художньої школи імені О.О.Осмьоркіна, художника і музиканта Олександра Кир’янова та ініціатора влаштування заходу поета, публіциста і журналіста Романа Любарського, які читали авторські патріотичні та антивоєнні твори.
    Українська нація споконвіку славиться творчістю та вмінням римувати, в скрутні ж часи народжуються поетичні твори, які не просто віддзеркалюють жахіття війни, а вселяють віру в Перемогу мужніх українських воїнів. «Поезією Вільних» називають воєнну лірику України 21-го століття і саме під такою назвою Міністерство культури та інформаційної політики України створило сайт, куди пропонує надсилати поезії, написані під час війни: «Наша поезія – це зброя, що надихає тих, хто тримає зброю справжню. Кожен вірш, кожен рядок, кожне слово – це вже частина Української історії. Після нашої перемоги майбутні покоління мають пам’ятати, крізь що ми пройшли, та надихнутись відвагою і героїчною боротьбою. Долучайтеся до культурної спадщини й додавайте свої твори, адже ми точно знаємо, що війни закінчуються, а поезія – ні».
    Тож, кропивницькі поети довели всім, хто завітав до музею на зустріч, що гідно презентують степовий край на поетичному полі бою за волю та незалежність України. Ведучий заходу Роман Любарський розповів про ідею літературної акції «Поетичний блокпост» та представив своїх колег.
    З душевним щемом декламувала Надія Гармазій свої поетичні твори, які увійшли до упорядкованої нею антології 70 українських поетів «Поезія без укриття», що вийшла друком у червні 2022 року і яка вміщує вірші, написані в перший місяць війни, зазначивши, що нині не пишеться, бо хочеться мовчати від болю і горя, які переживають українці.
    Письменник і педагог Павло Чорний в образі казкаря Дідуся Павлуся, героя просвітницького проєкту «Казкодром» Кропивницької міської станції юних техніків, яка з цього року ще й екранізує його авторські дитячі патріотичні казки в рамках відеопроєкту «Школа Перемоги», зачитав декілька віршованих казок для дорослих у формі гострої сатири на тему сьогодення, які планує надрукувати окремою книгою.
     Олександр Кир’янов під гітарний супровід наспівував авторські музичні композиції на вірші Павла Чорного та Романа Любарського.
    Символічно, що мистецький захід відбувався в святковий для музею день, адже саме 21 червня 1994 року музейна експозиція була вперше відкрита для відвідувачів. Тому не обійшлося без подарунків. Поети Роман Любарський та Павло Чорний передали до музейної збірки книги своїх творів з автографами – Роман Любарський «Зерно і посох» (2012), обкладинку та ілюстрації до якої виконав відомий кропивницький графік, лауреат обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна у номінації «новітні спрямування» Володимир Кир’янов, та Павло Чорний «Лелека над Містом (місцеві казки Дідуся Павлуся)» (2022) з кольоровими ілюстраціями вихованців гуртка «Студія живопису» Кропивницького міського центру дитячої та юнацької творчості. А художник і музикант Олександр Кир’янов подарував музею авторську пісню «З днем народження, музей!», яку експромтом написав за декілька годин до початку зустрічі поетів.
    На завершення заходу директор музею Віта Чернова щиро подякувала учасникам поетичної акції та подарувала їм сувенірний магніт з зображенням поштової марки воєнного часу «Українська Мрія», основою якої став малюнок 11-річної художниці Софії Кравчук із міста Любомль Волинської області найпотужнішого у світі літака АН-225 «Мрія», який летить до зірок, прикрашений рожевими квітами, уособлюючи незламність і волю українців: знищено літак, проте знищити українську мрію, прагнення до свободи неможливо, а головною мрією кожного з нас є перемога над ворогом, яку українці наближають, працюючи кожен на своєму напрямку.


Афіша заходу
Дизайнер Олександр Кир’янов

Виступ Романа Любарського


Надія Гармазій читає свої вірші


 

Виступ Павла Чорного


Співають Олександр Кир’янов та Павло Чорний


Учасники заходу


Роман Любарський
Зерно і посох. Поезії. Переклад
– Кіровоград, 2012


Павло Чорний
Лелека над Містом (місцеві казки Дідуся Павлуся)
– Кропивницький, 2022


Текст пісні
Олександра Кир’янова


Сувенірний магніт із зображенням
марки «Українська Мрія»