Мистецькі чарування на Андрія


    13 грудня 2019 року в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна відбувся мистецький захід, означений театралізованим дійством - відкриття тематичної виставки «Зустрінемось на Андрія», присвяченої пам’яті художника Андрія Ліпатова, яка презентувала в рамках нового арт-проекту «Виставка однієї картини» живописний твір заслуженого художника України Андрія Надєждіна «Дзеркало, кіт, циліндр та недопалена сигара або Сон про художника, який створив кольоровий світ» з музейної колекції «Сучасне українське образотворче мистецтво».
    «Композицію картини, написану в 2018 році, складають фрагменти творів Андрія Ліпатова, в яких він зображує себе в різних образах – Велюрового кота, Мандрівника-дослідника, Фокусника-чародія. Фактично - це поетична розповідь, що спонукає глядачів до роздумів про осмислення життя і творчості художника Андрія Ліпатова, який щиро любив своє місто Єлисаветград, степовий край і Україну. Рудий кіт в імпозантному циліндрі, в обличчі якого проглядаються портретні риси художника - це дійсно чаклун, який перетворює сірий світ на кольорову картину життя, а зображення недопаленої сигари, які полюбляв герой твору, вказує на те, що його історія не закінчена, а лише починається новими задумами», - зазначив у своєму виступі автор картини та куратор заходу провідний науковий співробітник музею заслужений художник України Андрій Надєждін.
    Розпочався захід, який проводився в День Андрія Первозванного, коли відзначається народно-християнське свято, сповнене в українській традиції особливими таїнствами, тому й запрошувалися на нього Андрії, відеорозповіддю про талановитого митця.
    Андрій Ліпатов (1960-2010) - за фахом інженер-механік, а за покликом душі – художник. Член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України. Його твори експонувалися на Всеукраїнських виставках народного, декоративно-прикладного та наївного мистецтва в Києві (1997, 2005), Фестивалях наївного мистецтва у Франції та Росії (2006-2008), Арт-ярмарках у Великобританії та Ірландії (2007-2008). Він є призером 7-го Міжнародного артфотоконкурсу в Йокогамі, Японія (2002) та переможцем 12-го Салону Деогенес Таборда в Буенос-Айресі, Аргентина (2007). Персональні виставки неодноразово з успіхом презентувалися не лише в нашому місті, а й в Одесі, Києві, Москві (Росія) та Кембриджі (Великобританія). В 1999 році до 245-річчя нашого міста художник провів в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна вернісаж, на якому представив понад 40 живописних творів із серій: «Місто Єлисаветград» та «Народні картинки». В 2004-му власним коштом надрукував комплект сувенірних листівок репродукцій авторських картин «От вокзала до горсада» з сюжетами життя старого Єлисаветграду, присвятивши це видання, яке й до нині не втратило своєї популярності, 250-річному ювілею рідного міста. А в цьому році вже з нагоди 265-річчя Кропивницького на стіні обласного художнього музею постало зображення однієї з картин, що в листівках, «Променад на Дворцовій» у вигляді муралу, автором ідеї якого є художник Андрій Хворост. Твори талановитого художника Андрія Ліпатова знаходяться в збірках музеїв: художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна, обласних художніх музеїв в Кропивницькому та Черкасах, музеях наївного мистецтва в Москві (Росія) та Беро (Франція), Вихорлатському музеї (Гуменне, Словакія), Фонді культури Volpe Stressens (Буенос-Айрес, Аргентина) та в численних приватних колекціях України, Росії, США, Канади, Великобританії, Франції, Італії, країн Балтії.
    Потім в музеї почалися мистецькі чарування. Ось як про це розповідає організатор художньої акції Андрій Надєждін: «На відкритті виставки хотілося не просто розповісти про творчість та життя художника, а створити атмосферу, в якій би кожен присутній відчув свою особисту причетність до моменту творення, зрозумів, що він також може бути художником, як-то кажуть, в широкому сенсі цього слова, адже людина народжена творити. Звідси й ідея флешмобу «Поділись мистецтвом», для реалізації якого всім присутнім були роздані форматні репродукції творів художника. Після розповіді та розмови про творчість Андрія, яка точилася не лише з приводу представленної відеопрезентації, а й навколо оригінальних творів Андрія Ліпатова з музейної колекції та приватного зібрання доброго друга художника, відомого фотографа Олександра Шулешка, розміщених на мольбертах, всім було запропоновано здійснити демонстративний акт обміну репродукціями творів, піднявшись та повернувшись один до одного обличчям, тим самим засвідчивши, що мистецтво живе, поки воно рухається в суспільному середовищі, поки ми дивимося, спілкуємося та ділимося враженнями від побаченого і відчутого, передаємо власні відчуття, створюючи нову, особисту картину з пропозиції художника.
    Наступним етапом дійства став перформанс «Потаємна кімната творчості», до якої нас міг провести лише автор картин. Оскільки він не міг бути з нами реально, але це могли зробити його живописні образи у вигляді автопортретів в різних іпостасях – осяяного сонцем Художника і Фокусника Синя Борода, Світила в центрі власної Творчої Галактики або Пасічника, що неначе прийшов з розповідей Миколи Гоголя, а також його ім’я - Андрій. Тому я запропонував всім присутнім в залі Андріям перетворитися в збірний образ митця, надягнувши маски з зображеннями його фантастичних автопортретів та, взявши до рук ліхтарики, стати провідниками до потаємної кімнати, що зберігала одну з повсякденних таємниць життя його картин. Погодилися всі - і голова обласної організації Національної Спілки художників України Андрій Хворост, і директор популярної в місті книгарні «Є» Андрій Домаранський, і заступник міського голови Андрій Паливода, і юний віолончеліст Андрій Чернов, адже цього вечора вони були просто Андріями, що й надало їм можливість стати співучасниками дивовижних перетворень.
    І потаємна кімната відкрила нам свої двері. Всіх, хто зайшли до неї, зустрічав стіл з предметною інсталяцією, яку висвітлювало з темноти живе мерехтіння свічок та відблиски ліхтариків. Яскраві фрукти, шматочки чорного хліба, розмальовані імбирні пряники та круасани, а ще дивовижний салат «Від Андрія Ліпатова» вразили всіх присутніх своїми збігами з об’єктами картин, зображення яких вони тримали в руках. А умовним розпорядником цього гастрономічного твору став Велюровий кіт, що усміхнено дивився на всіх широко відкритими очима з однойменної картини, розміщеної на маленькому мольберті край столу. Ввімкнулося світло, Андрії зняли маски, демонструючи таким чином, що вони залишаються собою, але частинка душі художника, в образ якого вони перевтілювалися, буде жити з ними завжди».
     Завершився захід дружнім спілкуванням шанувальників творчості талановитого художника Андрія Ліпатова.


Афіша виставки Експозиція тематичної виставки «Зустрінемось на Андрія» Андрій Надєждін
Дзеркало, кіт, циліндр та недопалена сигара або Сон про художника, який створив кольоровий світ
2018
Полотно, олія
85х90
Художник Андрій Ліпатов
 

Живописні твори Андрія Ліпатова

 
Автопортрет
1997
Полотно, олія
50х40
Факір Синя Борода
2004
Полотно, олія
60х60
Вирок вулиці
2004
Полотно, олія
60х60
Фортуна і достаток
1997
Полотно, олія
50х60
Ярмарок
2006
Полотно, олія
60х60
 
Флора
2006
Полотно, олія
60х70
Бутерброд
2007
Полотно, олія
50х60
Фаза круасана
2008
Полотно, олія
40х50
Французький натюрморт
2008
Полотно, олія
50х60
Велюровий кіт
1996
Полотно, картон, олія
24х24

Листівка з комплекту сувенірних листівок - Андрей Липатов «От вокзала до горсада» Мурал на стіні обласного художнього музею в м. Кропивницькому
2019
Заслужений художник України Андрій Надєждін презентує виставкуу Художник Андрій Хворост та фотограф Олександр Шулешко

Під час заходу (Фото Ігоря Демчука)