Публікації

«На гостини до Карпенка-Карого»


   Таку назву має цикл літературно-краєзнавчих вечорів, який ще минулого року започаткували працівники літературно-меморіального музею І.К.Карпенка-Карого.
   Темою зустрічі цього разу стала багаторічна дружба двох непересічних людей, громадсько-політичних діячів, представників прогресивної єлисаветградської інтелігенції кінця XIX - початку XX століття Опанаса Михалевича і Олександра Тарковського. Про них ми неодноразово писали на сторінках нашої газети. Але коротко нагадаємо деякі відомості.
   Опанас Іванович Михалевич ще під час навчання на медичному факультеті Київського університету став членом Старої Громади, товаришував і листувався з її представниками Д.Антоновичем і М.Драгомановим. За такі політичні уподобання його було вислано з Києва. 1879 року О.Михалевич приїздить до Єлисаветграда, де на той час вже діяв українофільський гурток. Однією з його центральних фігур був Іван Тобілевич (Карпенко-Карий). Гуртківці збиралися і в квартирі Михалевича, і в оселі Тобілевича на Знаменській, 13, де нині діє літературно-меморіальний музей. Дружні стосунки між О.Михалевичем та І.Тобілевичем тривали усе життя.
   1885 року за доносом зрадника Опанаса Івановича разом з іншими членами гуртка було заарештовано і вислано до Сибіру. 1892 року він повернувся в Єлисаветград. У політичних гуртках участі більше не брав, співробітничав з Червоним Хрестом, читав лекції на заводі Ельворті, лікував людей, незаможнім надавав безкоштовну медичну допомогу.
   Олександр Карлович Тарковський народився у с. Миколаївка Грузчанської волості Єлисаветградського повіту. Після смерті батьків, які померли від холери в один день, виховувався в родині сестри Надії та її чоловіка Івана Карповича Тобілевича. Навчаючись в Єлисаветградському земському реальному училищі, часто відвідував гурток Тобілевича-Михалевича. Згодом вступив до партії «Народна воля» і організував Єлисаветградський народовольський гурток, який розповсюджував демократичну й заборонену літературу, збирав кошти на потреби партії.
   Також 1885 року був заарештований і висланий до Сибіру, де у селищі Тунка Іркутського краю жив разом з Опанасом Михалевичем. Після повернення до Єлисаветграда працював у банку, був попечителем комерційного училища, членом багатьох комісій міської Думи, одним із засновників Громадської бібліотеки.
   Окрім розповіді наукового співробітника музею, студенти Кропивницького будівельного коледжу, для яких була організована зустріч, почули чимало цікавих фактів з життя цих непересічних особистостей від поета, журналіста газети «Народне слово» і дослідника історії родини Тарковських Романа Любарського. Учасники переглянули також документальний фільм режисера Сергія Маслобойщикова «Дві сім'ї» про родинні стосунки Тобілевичів і Тарковських.

Наталія Мельниченко
науковий співробітник
літературно-меморіального
музею І.К. Карпенка-Карого


«Народне слово» 22.11.2018