Публікації

«Корені й крона роду Тарковських»


apub263.jpg (16312 bytes)


   Під такою назвою минулого тижня у міському літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відкрилася виставка, яку працівники музею запропонували містянам з нагоди 85-річчя з дня народження всесвітньо відомого кінорежисера Андрія Тарковського, 110-ї річниці з дня народження його батька поета Арсенія Тарковського та 155-ї річниці з дня народження його діда, народовольця, активного діяча єлисаветградської «Громади», Олександра Тарковського.
   Виставка складається з трьох експозиційних комплексів, де представлені фото, книги та документи, що розповідають про творчий шлях Арсенія Тарковського та долю його нащадків.
   Звичайно, більшість матеріалів присвячені Арсенію Тарковському, який народився і провів 18 років життя у нашому місті. Саме воно подарувало йому незабутнє перше кохання, але водночас залишило по собі біль і страждання. Про цей період розповідають фотокартки батьків, брата та друзів юності майбутнього поета, дружні шаржі на єлисаветградських гімназистів, а також малюнки нашого талановитого земляка.
   Матеріали виставки розповідають і про міцні зв'язки А.О.Тарковського з Україною. Адже Арсеній Олександрович тісними, навіть родинними узами був пов'язаний з українським народом і його культурою. Його батько Олександр Карлович після смерті своїх батьків виховувався у сім'ї видатного драматурга, корифея українського театру І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого). До речі, саме в цьому будинку, де нині діє літературно-меморіальний музей. Сам же поет протягом усього життя підтримував добрі стосунки з багатьма діячами української культури. Товаришував з Максимом Рильським, з режисером Житомирського театру Миколою Станіславським, київською поетесою Євдокією Ольшанською, спілкувався з відомими письменниками Дмитром Павличком, Борисом Теном, Леонідом Вишеславським, Іваном Драчем, кінорежисером Миколою Мащенком; листувався з Леонідом Первомайським та Володимиром Базилевським. Разом з онуками І.К.Карпенка-Карого Андрієм та Назаром Тобілевичами, які доводилися йому двоюрідними племінниками, піклувався про музей-заповідник «Хутір Надія».
   В експозиції представлена книга А.О.Тарковського «Зимний день» з дарчим написом кіровоградському актору Олександру Гудалову, з яким поет також листувався. А низка фотокарток, подарованих Тетяною Нікітіною (дружиною М.Станіславського), розповідає про перебування подружжя Тарковських у Києві та Житомирі у 60—80-ті роки XX століття.
   Фонд Тарковських, що зберігається в музеї, нараховує близько 200 предметів. Значна частина з них подарована донькою поета Мариною Арсеніївною.
   Поетична та перекладацька творчість А.О.Тарковського представлена книгами «Белый день», «Стихотворения», зібранням творів у трьох томах, а також збіркою «От юности до старости», за яку поет отримав Державну премію СРСР (1989, посмертно).
   Арсеній Тарковський - письменник зі світовим ім'ям. До уваги відвідувачів його твори у перекладах Дмитра Павличка, Петра Куценка та Володимира Могилюка, а також англійською, німецькою, і французькою, чеською та польською мовами.

Руслан ТРИПІЛЬСЬКИЙ


«Народне слово», 29.06.2017