Публікації

Друге життя героям книг дарує пензлик


apub196.jpg (7197 bytes) apub197.jpg (14148 bytes)

   Не вперше наш музей готує експозиції до ювілеїв видатного земляка, класика української літератури для дітей Віктора Близнеця, чия творчість припала на 60-70-ті pp. минулого століття.
   Народився майбутній письменник 10 квітня 1933 року в с. Володимирівці Компаніївського району у багатодітній родині колгоспника. Закінчив журфак КДУ ім. Т.Г.Шевченка, працював у редакціях журналів для дітей та видавництві «Молодь». Помер 2 квітня 1981 року в Києві. Залишив по собі два десятки книг прози для дітей та дорослих читачів. Автор говорив з дітьми, як з дорослими, про красу і потворність, правду і кривду, добро і зло, життя і смерть.
   Нині до 80-річчя з дня народження земляка в літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відкрито виставку «Брини, павутинко! Сяй, «Земля світлячків!», оформлену науковцями музею та молодою художницею А.Яковенко. Більшість експонатів передані до музею вдовою письменника Раїсою Близнець.
   У центрі виставки — стенд з його груповим портретом, створеним із фотографій, у колі однокурсників, колег, читачів, сім'ї. А обрамлений стенд двома десятками ілюстрацій до творів В.Близнеця, виконаних учнями Кіровоградської дитячої художньої школи ім. О.Осмьоркіна.
   У вітринах — твори прозаїка, опубліковані в київських та кіровоградських журналах і газетах, видані окремими книгами (в т. ч. і в перекладі російською), деякі — з автографом. Це прижиттєві та посмертні видання і перевидання. Найбільший фоліант — «Повість минулих літ», один з найдревніших літописів Київської Русі, створений у ХІ-ХІІ ст. Літературний переказ його для дітей українською мовою здійснив наш земляк. Оформлена книга знаменитим художником Георгієм Якутовичем. Цікавість викликають особисті документи письменника: читацький квиток та квиток члена Спілки письменників України, рукописні листівки та листи, запрошення та програми великих літературних заходів у колишніх республіках СРСР, де він брав участь, диплом та знак лауреата найвищої в галузі дитячої літератури премії ім. Лесі Українки, яка присуджена, на жаль, посмертно у 1988 р. за двотомник вибраних творів. Особливу славу принесла йому повість «Звук павутинки», глибоко філософський і водночас поетичний твір про гармонію людини і світу, її герой Льонька по-особливому сприймає світ: «От Ніна — тонке, прозоре ім'я. Попробуйте на язик: Ні-і-ін-на. Правда, бринить, як звук павутинки на вітрі?».
   В пам’ять про автора ініційована літературна премія «Звук павутинки» ім. В.Близнеця, яка присуджується за кращі твори для дітей.
   Представлені в експозиції публікації й книги кіровоградських вчених та письменників, присвячені творчості Віктора Близнеця: Володимира Базилевського, Григорія Гусейнова, Наума Добріна, Олега Бабенка, Ірини Руснак, Антоніни Гурбанської, бібліографічні покажчики. Вони сприяють вивченню книг земляка у школах області.
   Уявлення про творчість В.Близнеця перші відвідувачі ювілейної виставки — учні Кіровоградського машинобудівного коледжу одержали, прослухавши уривок з його повісті «Древляни». Прочитала його заслужена артистка України з обласного академічного музично-драматичного театру ім. М.Кропивницького Галина Романюк.

Наталія БОНДАРЕВА,
науковець літературно-меморіального
музею І.К.Карпенка-Карого


"Народне слово", 18.04.2013