Публікації

Написав книгу - думай, де видавати


  У літературно-меморіальному музеї І. К. Карпенка-Карого відкрилася виставка "Співпраця кіровоградських видавництв з письменниками-земляками", на якій представлені видання різних років, що побачили світ у місцевих видавництвах.
  Громадське видавництво обласного літературного об'єднання "Степ" було засноване у 1992 році (головний редактор - Віктор Погрібний) з метою видання творів одноіменного літературного об'єднання. Майже всі книги друкуються на кошти літературного фонду "Відродження", утвореного при Кіровоградському літературному об'єднанні "Степ". Завдяки діяльності видавництва на початку 90-х років почав виходити журнал "Степ".
  Більшість відомих сьогодні поетів, письменників-земляків отримали путівку в життя у літературному об'єднанні "Степ", оскільки саме тут вийшли друком їх перші книжки. На виставці представлені книги степівчан, які сьогодні вже є членами національної спілки письменників України: В. Бондаря, В. Погрібного, П. Селецького, К. Горчар, А. Корінь, В. Могилюка.
  КП "Центрально-Українське видавництво" (директор - Світлана Чудная) було створене в Кіровоградській області у грудні 1992 р. За час існування видавництво здійснило випуск близько 200 найменувань книг - літературно-художніх творів, наукових досліджень, науково-популярних, мемуарних, краєзнавчих та інших. Декілька авторів, чиї книги надруковані видавництвом, відзначені преміями і званнями. П'ять з восьми лауреатів премій імені видатного українського поета і публіциста Євгена Маланюка є авторами книг, надрукованих у "Центрально-Українському видавництві": у 2002 році - Леонід Куценко (Dominus Маланюк: Тло і постать) та Василь Бондар ("Смарагдові китиці у воді"); за 2003 р. - поет Петро Селецький за збірку "Осінній звір"; у 2004 р. - Віктор Погрібний за книгу "Серед українців" і Тамара Журба за збірку поезій "Зимова флейта". Всі ці книги та багато інших видань представлені в експозиції.
  У видавництві "Народне слово" (рік заснування - 1993) постійно друкуються місцеві письменники, поети, члени обласного осередку НСПУ, учасники літоб'єднання "Степ". Саме в "Народному слові" у 1995 році вперше побачив світ часопис "Вежа". Один з номерів журналу "Степ" також було надруковано в цьому видавництві. З листопада 2005 року, за ініціативи головного редактора Валерія М'ятовича, в "Народному слові" виходить щомісячний загальноукраїнський журнал "Хобі", який розповідає про захоплення не лише наших співвітчизників, але й інших відомих особистостей. Другий номер журналу містить інтерв'ю з В. Панченком про світ захоплень Євгена Чикаленка - незвичайної людини: видавцн, мецената, громадського діяча.
  Більше 13 років тому, у лютому 1992 року, був заснований поліграфічно-видавничий центр "Мавік" (голова товариства - Валерій Добробатько, директор - Олександр Сіома). За останні роки ПВЦ "Мавік" випустило більше трьох десятків книг, до речі всі - українською мовою. Тільки за минулий рік у видавництві побачили світ 11 книжок загальним тиражем майже 12 тисяч примірників.
  У 2004 році на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України, в рамках Програми випуску соціальне значущих видань у видавництві "Мавік" побачив світ альбом "Театр Марка Кропивницького (минуле і сучасне)", який розповідає про одну із славетних сторінок української культури. Автор-упорядник альбому Володимир Шурапов за свою роботу над ним отримав обласну краєзнавчу премію імені Ястребова.
  У 2001 році ПВЦ "Мавік" і обласна організація Спілки письменників України започаткували щорічний обласний літературний конкурс імені Валерія Гончаренка для молодих літераторів.
  З 2002 року керівництвом "Мавік" і обласною письменницькою організацією відновлено випуск літературно-мистецького часопису "Вежа". На його сторінках - твори сучасних письменників і поетів, літературознавчі роботи, матеріали краєзнавчого характеру. На виставці представлені книги Володимира Панченка, Олександра Жовни, Віктора Погрібного, Антоніни Корінь, Володимира Могилюка, антологія сміху "П'яте колесо" та антологія поезії "Євшан", які вийшли у видавництві "Мавік".
  Музейна експозиція висвітлює діяльність видавництва "Код", яке було засноване у 1991 році, очолив його Віктор Лисенко. На виставці представлені книжки Антоніни Корінь, Анатолія Черниша, Анатолія Кримського та інші.
  Активно співпрацює з письменниками-земляками і рекламне агентство "Антураж-А", створене у 1994 році Іриною Саєнко. У 2004 році, до 20-річчя Кіровоградської обласної письменницької організації, у видавництві вийшла книга "20 х 20. Письменники сучасної Кіровоградщини". В цьому збірнику читач мав змогу познайомитися з короткими біографіями та вибраними творами 20 членів НСПУ, що мешкають на території краю.
  Крім цього, "Антураж-А" є видавцем всеукраїнського науково-популярного і літературно-мистецького журналу "Порог", який у 2001 році отримав премію як кращий російськомовний журнал фантастики за межами Росії.
  Видавництво "Степова Еллада" було засноване у 1998 році з метою видання літератури на допомогу викладачам шкіл, вищих навчальних закладів, студентам та учням. Його очолив професор, ректор Кіровоградського державного педуніверситету Григорій Клочек. Надруковані у видавництві книги супроводжувалися біографічною довідкою про автора та грунтовним сучасним літературним аналізом твору. Зразком найкращої книги вважається видання "Ліна Костенко. Біографія. Вибрані поеми" (автор-упорядник Г. Клочек), яка розійшлася великим тиражем.
  Зацікавили відвідувачів музею і книжки, які видає видавничий центр "Інформаційна мережа". Серед них - грунтовна праця кіровоградського краєзнавця Володимира Боська "Визначні постаті степової Еллади", яка вийшла до ювілею міста і стала справжньою енциклопедією для тих, хто цікавиться історією краю. А ще - дві частини книги "Подорож у текст" відомої на всю Україну вчительки зарубіжної літератури Ольги Гузь. Ця праця користується великим попитом серед педагогів усіх областей.
  ВАТ "Кіровоградське видавництво", директором якого є Костянтин Дідик, створене у 2001 році. Видавництво спеціалізується на випуску поліграфічної продукції широкого вжитку. Увесь асортимент дитячої літератури видається тут виключно українською мовою і користується великим попитом не лише в області, айв інших регіонах. Серед авторів - чимало і наших земляків: Тамара Журба, Валерій Гончаренко, Іван Горовий, Анатолій Черниш, Євген Железняков.
  На виставці також представлена видавнича діяльність ТОВ "Імекс-ЛТД", створеного у квітні 1992 року. Усвідомлюючи високу місію книги як надійного джерела інформації і знань, "Імекс" з перших днів займає одну з провідних позицій книговидання на Кіровоградщині. Тут побачили світ збірки пісень Олександра Решетова "Мелодії душі" та "Душа співає" на слова поетів Кіровоградщини К. Горчар, А. Корінь, В. Погрібного, А. Кримського та ін., збірка поезій Ірини Кримської "У дощу позичу долі... ", художньо-документальна повість Анатолія Кримського "Ярославль мудрий", збірки віршів Олени Надутенко "Святой и грешный этот мир", "Три троянди" та багато інших книжок. Колектив підприємства на чолі з директором Тамарою Саміляк спрямовує свою роботу на пропаганду культурної та історичної спадщини рідного краю, популяризацію творів літераторів Кіровоградщини. На виставці широко представлені високоякісні видання цього підприємства. Особливу увагу привертають книги: "Спасо-Преображенський собор", "Місто і люди. Єлисаветград-Кіровоград, 1754-2004".
  На відкритті виставки про роботу кіровоградських видавництв розповіла директор музею К. Є. Лісняк.
  Для перших відвідувачів нової виставки (ними в цей день були старшокласники ліцею мистецтв) викладачі та учні Кіровоградської музичної школи №4 підготували концерт, а дирекція музею подарувала ліцеїстам та юним музикантам комплекти книжок для шкільних бібліотек.

Ірина Шевчук, науковий співробітник Кіровоградського
міського літературно-меморіального музею І. К. Карпенка-Карого


"Молодіжне перехрестя", 30.03.2006