Публікації

МИНАЄ ЧАС, МИНАЄМО І МИ


apub028.jpg (15757 bytes)


  У Кіровоградському міському літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого відкрито виставку "Єлисаветград і єлисаветградці очима фотооб'єктива". Основу виставки складають фотодокументальні матеріали відомого у Кіровограді колекціонера Юрія Тютюшкіна.
  На виставці представлено більше 200 фотокарток, датованих кінцем XIX, початком XX сторіччя, які були зроблені у найбільш відомих та популярних єлисаветградських фотоательє Бриля, Харлаба, Плетцера, Тираспільського, Штейна, Вітліна, Москальова, Дубінського, братів Шинделів та ін.
  Із портретних та групових фотокарток на нас дивляться колишні мешканці Єлисаветграда, серед яких молоді та літні чоловіки, чарівні жінки, гімназисти, військові, сестри-жалібниці, діти та сімейні пари. Придивившись до цих усміхнених чи сумних облич, важко уявити, що нікого з них уже немає в живих. Але за кожною фотокарткою стоять людські долі. Як склалося життя багатьох, зображених на цих фотокартках, ми вже ніколи не дізнаємося, бо більшість із них безіменні. Правда, на деяких фото є дати та прізвища. А на деяких зображені відомі у Єлисаветграді особистості.
  Молода, гарно одягнена жінка приязно дивиться на нас. Це Маріетта Ельворті - дружина Роберта Ельворті, одного із братів-англійців, засновників єлисаветградського заводу з випуску сільськогосподарської техніки. Маріетта відома мешканцям Єлисаветграда як благодійниця. На її кошти у 1905-1906 роках у районі єврейської лікарні (зараз обласна дитяча лікарня) був побудований притулок для колишніх робітниць заводу Ельворті. Є на виставці дві фотографії схожих одна на одну жінок. Це сестри Лариса та Зінаїда Маричеви. їхні батьки тримали у Єлисаветграді на вулиці Двірцевій (Леніна) магазин шпалер та багетів. А ось красуня у костюмі циганки. Це Ніна Комша - донька генерала. Ось портретні фото Еміля Бургардта - власника заводу та Джона Коуля - управителя заводу Ельворті. Зворушливі фотокартки єлисаветградських дітей - немовлята, підлітки, учні єлисаветградських гімназій. Серед великої кількості фото сімейних пар, які представляють різні прошарки населення Єлисаветграда, є навіть дві весільні.
  Цікавий для нас і зворотний бік фотокарток. Там можна прочитати прізвища власників та адресу фотоательє, а також побачити нагороди, якими відзначались ці фотоательє за участь у престижних фотовиставках.
  Вагомим додатком до портретної галереї є поштові листівки із зображенням вулиць старого Єлисаветграда. Велика Перспективна (К.Маркса), Двірцева (Леніна), Велика Пермська, Московська (Дзержинського), Іванівська (Луначарського), Успенська (Гоголя) та Нижньо-Донська (Тимирязєва). Саме на цих вулицях були розташовані найпопулярніші у Єлисаветграді фотоательє.
  Кожен, хто огляне виставку, отримає заряд позитивної енергії та здійснить цікаву подорож у минуле рідного міста.

Катерина ЛІСНЯК,
директор літературно-меморіального
музею І.К.Карпенка-Карого


"Вечірня газета", 22.05.2005