Виставки


Літературна зустріч та презентація виставки
«З книгою жити - з добром дружити»


    «Людина, для якої книжка уже в дитинстві стала такою необхідною як скрипка для музиканта, як пензель для художника, ніколи не відчує себе обділеною, збіднілою і спустошеною». Ці чудові слова сказав наш мудрий вчитель Василь Сухомлинський. Вони надто актуальні в наш час. Дуже важливо, щоб у вік інформатики, комп’ютеризації, Інтернету книга увійшла в життя дитини якомога раніше.
    Саме з метою популяризації дитячої книги 22 вересня цього року науковці літературно-меморіального музею І.К.Карпенка-Карого спільно зі співробітниками міської дитячої бібліотеки № 13 провели літературну зустріч і презентували виставку «З книгою жити - з добром дружити (письменники краю - юним читачам)».
    Цього дня учні ЗШ № 4, які завітали до музею, мали змогу ознайомитися з творчим доробком письменників-земляків, які творили для дітей.
    У 50-60-х рр. ХХ ст. в Кіровоградській СШ № 3 працювала відома українська поетеса Олена Журлива. Як вчитель, вихователь Олена Костівна відчувала потребу творити для дітей. Вона намагалася зі сторінок своїх книг виступати їм добрим другом, порадником, старшим товаришем. Її твори охоплюють широке коло дитячих «Чому?», цікаво і легко розповідають про звичні явища життя: дружбу, любов, природу. Дитячі вірші поетеси видані збірками «Хто знає, як рік минає», «Голуби», «Ой літечко-літо», «Хазяєчка», «У нашої Наталі», «Маляткам - голуб’яткам» та інші. Деякі з них представлені в експозиції.
    Життєві стежки визнаного майстра прози, автора талановитих творів для дітей Віктора Близнеця починалися на щедрій талантами кіровоградській землі, в малому степовому селі Володимирівка Компаніївського району. Перші сім оповідань В. Близнеця про дивосвіт дитинства були видані збіркою «Ойойкове гніздо» у 1963 році. Перу В. Близнеця належать повісті на тему дитинства «Звук павутинки», «Женя і Синько», «Хлопчик і тінь», повість-казка «Земля світлячків». Герої повістяра - це здебільшого люди здорової народної моралі, їм знайома дружба, мужність, вони здатні захистити слабшого.
    Талановитий поет, публіцист Валерій Гончаренко під час роботи у місцевих періодичних виданнях друкував на їх сторінках свої твори для маленьких читачів: «Звіринець бабусі Насті», «Дідусь і Петрик», «Етюд вічної казки». Окремим виданням вийшла його книга «Цар Сонько і кіт Санько».
    Твори Євгена Желєзнякова, автора поетичних та прозових творів для дітей «Танкодром», «Моє село», «Виріс в полі колосок», «Ходить весело вітрець» вчать юних читачів розпізнавати в світі добро і зло, що їх оточує, шанувати працю.
    У творчості поетеси Тамари Журби тема дитинства займає значне місце. Її вірші - це спроба через дитяче сприйняття показати складний світ дорослих (збірка «Звідкіля ти, Журавлятко?».
    Знана у нашому місті поетеса Антоніна Корінь - автор книги дитячого гумору «Веселі дрібнички із сімейної скарбнички» (у співавторстві з сином Олексієм), збірок віршів для дітей «Чому у сойки крила голубі», «Як Данусь у Трускавці козакував».
    Чимало інших чудових казок, віршів, оповідань, представлених на виставці, були написані у різні часи Анатолієм Чернишем, Віталієм Юречком, Любов’ю Барановою, Оленою Надутенко, Антоніною Царук, Іваном Горовим та іншими.
    Представлені твори - це тільки частина доволі великої збірки книжок ХХ - початку ХХІ століття для дітей, які зберігаються у фондах літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого. Багато з них - з автографами авторів.
    Маленькі відвідувачі мали змогу ознайомитися не тільки із сучасними виданнями, а й з книгами, в тому числі дитячими, виданими у другій половині ХІХ - першій половині ХХ століття.
    Короткий огляд творів письменників-земляків, які знаходяться в міській дитячій бібліотеці (філія № 13) зробила її завідувач Раїса Мартиненко.     
    Особливу зацікавленість учнів викликало спілкування з поетесою Оленою Надутенко, у авторському виконанні якої прозвучали кілька віршів для дітей. Письменниця відповіла на численні запитання учнів, які стосувалися її творчості та видання нових книг. Один з віршів, який особливо сподобався дітям - «Кріт та окуляри» - поетеса декламувала разом з юним читачем Левом Мунтяном.


kar1324m.jpg (6929 bytes) kar1325m.jpg (6291 bytes) kar1326m.jpg (6304 bytes) kar1327m.jpg (6975 bytes) kar1328m.jpg (3455 bytes)
Автограф поетеси А.Корінь Було цікаво Вірші для дітей читає поетеса Олена Надутенко Дарчий напис від поетеси О.Журливої Допитливі гості

kar1329m.jpg (5864 bytes) kar1330m.jpg (8122 bytes) kar1331m.jpg (6495 bytes) kar1332m.jpg (5066 bytes) kar1333m.jpg (6196 bytes)
Завідуюча бібліотекою № 13 Раїса Мартиненко Книги ХІХ – ХХ ст. Поетеса Олена Надутенко Розповідає Наталія Мельниченко Творчий дует

kar1334m.jpg (5206 bytes) kar1335m.jpg (8993 bytes) kar1336m.jpg (9330 bytes) kar1337m.jpg (8266 bytes) kar1338m.jpg (6716 bytes)
У мене є думка Фрагменти виставки
«З книгою жити – з добром дружити»
Юні відвідувачі музею