Виставки


«Безсмертний подвиг народу»


   Таку назву має нова виставка, відкрита до Дня Перемоги у літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого. Присвячена вона фронтовим дорогам тридцяти літераторів-земляків та їх творам періоду війни і повоєнного часу, головною темою яких є боротьба радянського народу з фашизмом у період Другої Світової війни.
   Кожна музейна виставка – це лиш видима глядачам верхня частина «айсбергу», під якою – глибина підготовчої роботи. Щоб на відвідувачів війнуло через більш як сім десятиліть подихом воєнної історії, головний хранитель фондів Лариса Хосяінова провела грунтовне наукове дослідження. Описала близько сотні музейних предметів, які є пам’ятками цього періоду. З них разом з директором музею Катериною Лісняк відібрали найцікавіші фото, книги, періодику, аркуші з віршами, написаними земляками між боями, солдатські листівки й трикутнички, адресовані рідним, особисті речі, що належали воїнам. Більшість із них подаровані в музей рідними письменників.
   Першими ознайомилися з експозицією учні кіровоградської школи-інтернату – ліцею «Сокіл». Вони дізналися чимало цікавого з розповіді науковця музею Наталії Мельниченко, яка розповіла про кількох письменників-фронтовиків.
   ...Третьокурсник Київського університету Олександр Моторний 21 червня 1941 р. здав екзамен з німецької. А назавтра почалась війна, яка народила не тільки героїв, а й цілий тематичний пласт літератури. У кожного воїна, який був чи став письменником, формувався свій шлях...
   Є в Кіровограді вулиця Фісановича. Носить вона ім’я командира підводного човна Героя Радянського Союзу Ізраїля Ілліча Фісановича. Перша книга його «Записки подводника» видана ще в 1943 р., а інша – «История “Малютки”» - вже посмертно, після війни. Подібні твори здатні й сьогодні захопити молодь, яка мріє про море...
   Ще один літератор – Тимофій Шашло, родом з Онуфріївського району, став Героєм Радянського Союзу в листопаді 1941 р. Він взяв на себе командування танковою дивізією, яка захопила стратегічно важливий населений пункт. Бойовий шлях танкіста від сержанта до підполковника знайшов своє втілення у його документальній книзі «Дорожче за життя», виданій у 1960 р.
   Цього року виповниться сторіччя з дня народження поета Петра Біби, родом з Новомиргорода. Він воював з 1941 р. і до Перемоги, був командиром мінометного взводу, нагороджений орденами й медалями. А через три роки після Перемоги героїка війни уперше озвалась у віршах його збірки «Братерство».
   Рядовим почав війну майбутній письменник Євмен Доломан. Він теж був мінометником у добровільній Челябінській танковій бригаді. У повоєнні роки тема війни не раз звучала в його поетичних та прозових книгах, окремі з яких – на виставці. Тут же й фронтова стаття про нього – молодого бійця – з газеті «Вперед на врага», датована квітнем 1945 р.
   Живими свідками воєнного часу є комсомольський квиток (1944) та червоноармійська книжка (1945) молодого кулеметника стрілецької дивізії, знам’янчанина Миколи Петрова. А ще його листи-трикутнички до матері та молодшого брата.
   Були серед наших земляків на війні військові кореспонденти: Арсеній Тарковський, Натан Рибак, Наум Добрін, Сава Голованівський. Останній, уже будучи членом Спілки письменників, пройшов усю війну, дослужившись до полковника. У воєнні роки було видано 5 книг його поезії та нарисів. Одна з них «Мсти, воин!» вийшла у 1942 р. і представлена в експозиції.
   Привертає увагу кобура-футляр для пістолета системи «ТТ», яка належала капітанові Григорію Карєву. Він – учасник війни з 1941 р. до Перемоги, в т. ч. – на Чорноморському флоті. На виставці поруч і його рукописний блокнот з віршами, написаними під час служби в 1943 р. Тут же його збірка «Вымпел», куди в 1945 р. ввійшло більше половини віршів з фронтового блокнота.
   Захід супроводжували воєнні пісні у виконанні хору «Патріот» під керівництвом Ганни Лозової (концертмейстер – Іван Криворучко) міського Будинку вчителя.
   Зі словом-подякою виступила поетеса Антоніна Корінь, яка прочитала вірші, присвячені батькові-фронтовику та подарувала хористам свою книгу.


kar900m.jpg (9865 bytes) kar901m.jpg (9221 bytes) kar902m.jpg (7641 bytes)
Хвилююча розповідь науковця Лунає пісня Слово подяки вчителя
kar903m.jpg (7719 bytes) kar904m.jpg (10754 bytes) kar905m.jpg (6621 bytes) kar906m.jpg (5468 bytes)
Вірші про батька-фронтовика Свято, що об’єднує У вітринах – воєнні меморії Книга на згадку

«Безсмертний подвиг народу»