Віртуальні виставки


Поезія – для нього стремено


    Свій 75-й день народження 22 жовтня 2021 року відзначає відомий український поет, заслужений журналіст України, член НСПУ, лауреат Шевченківської премії Дмитро Йосипович Іванов.

Дмитро Йосипович Іванов (1946 р.н.) –
поет, журналіст, член НСПУ

     Майбутній письменник народився 1946 року в селі Тарасівка Новгородківського району Кіровоградської області.

… Мій перший плач обмерзлу хату тішив,
І звістку день розгойдував гінку,
Що на одне сирітство стало більшим
Моє село в терновому вінку…

    Коли Дмитрові було півтора року, батько помер від фронтових ран. У родині залишилося п’ятеро дітей. Тож дитинство було нелегким. Щоб чимось допомогти матері, хлопцеві рано довелося заробляти на життя. З восьми років він уже підвозив воду косарям, з тринадцяти працював причіплювачем:

Мені тринадцятий минав.
Я став причіплювачем врешті!
Та ще в такого тракториста,
Що не з простого звитий тіста:
Колись він сам у Будапешті
В полон півсотні фріців взяв.

    Повоєнне дитинство та важка селянська праця згодом знайдуть відображення у його поезії.

Йосип Кирилович Іванов –
батько письменника
Тетяна Дмитрівна Іванова –
мати письменника

Дмитро Іванов (2-й ліворуч у першому ряду) -
першокласник Тарасівської школи Новгородківського району
Кіровоградської області

Дмитро Іванов з друзями Віктором
та Василем Бур’яновими. 4 клас
Дмитро Іванов (ліворуч) з однокласником
Миколою Грузденком. 7 клас
Дмитро Іванов – восьмикласник
1960

    Після закінчення тарасівської восьмирічної школи імені Дем’яна Бєдного юнак навчався в Кіровоградському професійно-технічному училищі № 2. Армійську службу проходив у залізничному полку міста Чернігова, де відвідував засідання обласної літературної студії при редакції газети «Деснянська правда». Після демобілізації свій трудовий шлях продовжив у рідному селі, в редакції районної газети (1968–1972).

Дмитро Іванов –
учень Кіровоградського ПТУ № 2

1962-1964
Дмитро Іванов
під час служби в армії

1967

Дмитро Іванов (ліворуч) у школі водолазів
під час служби в армії

1965
Дмитро Іванов у відпустці
під час служби в армії

1967

    У 1972 році Дмитро Іванов переїхав на Чернігівщину, де працював слюсарем на тепличному комбінаті імені Фрунзе, старшим редактором Чернігівського науково-методичного центру народної творчості (1978–1983).
    Справжній літературний успіх прийшов до нього 1976 року на Ірпінському семінарі молодих літераторів. Початківець вразив присутніх новизною тематики і своєрідністю її художнього втілення. Утверджуватися йому було нелегко, адже ступив на поетичну ниву в той час, коли там уже збирали щедрий урожай такі самобутні яскраві поети як Дмитро Павличко, Ліна Костенко, Іван Драч, Микола Вінграновський, Віталій Коротич, Петро Скунць, Віктор Корж та ін.
    Перша поетична збірка Дмитра Йосиповича «Зерно і любов» побачила світ у 1977 році. Передмова з місткою назвою «Подих справжньої поезії» була написана самим Іваном Драчем: «Справжній поет перед тобою. І перш за все хочеться наголосити на тому рідкісному вмінні чи, власне, на душевному дарі активно, сильно співпереживати, яке вигідно вирізняє Дмитра Іванова з-поміж його творчих ровесників. Звичайно, ця якість була б абсолютно безсилою, коли б не було вміння досить-таки довершено все це віршувати на папері».
    У 1980 році наш земляк закінчив філологічний факультет Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка. У 1983–1994 рр. керував Чернігівським літературним об’єднанням. У 1983 році вже інший поетичний майстер Борис Олійник у передмові до його наступної збірки «Заповіти мого роду» писав: «Дмитро Іванов – один з тих небагатьох, про кого можна без натяжки, без пом’якшених знижок на молодість сказати: поет од Бога».
    Виходять у світ книги «Грай, сопілонько моя» (1979), «Там, де народжуються райдуги» (1981), «Стремено» (1986), «Червоний корінь» (1987), «Маминих слів чорнобривці» (1991).

Дмитро Іванов
1970-і
Дмитро Іванов на башкирському скакуні
під час Декади української літератури та мистецтва

Башкирія. 1979

1983 1985

    З 1991 по 2007 рік – період поетичного мовчання Дмитра Йосиповича. Багато часу відбирала журналістика.
    У квітні 1991 року Дмитро Іванов очолив обласну молодіжну газету «Гарт», яка в ті часи була у нелегкому становищі, і довів, що він не тільки талановитий поет, а й не менш талановитий журналіст. Сьогодні «Гарт» - найтиражніша газета в Чернігівській області, має понад 80 тисяч передплатників. У червні 2021 року відзначили її сторічний ювілей.

Під час зустрічі з читачами
у магазині «Книжковий світ»

м. Кіровоград. 1986.
Зліва направо: Дмитро Іванов,
Володимир Панченко, Юрій Камінський
Під час Шевченківського свята
м. Херсон. 1997.
Народний артист України,
лавреат Державної премії України ім. Т. Шевченка
співак Анатолій Солов’яненко та Дмитро Іванов
Письменник, журналіст Віталій Коваль
(ліворуч) та Дмитро Іванов

1998

Головний редактор газети «Гарт» Дмитро Іванов У редакції газети «Гарт» Заслужені журналісти України Дмитро Іванов (ліворуч) та Сергій Гайдук

Поети Дмитро Іванов та
Борис Олійник у редакції газети «Гарт»

2009
Борис Олійник з колективом газети «Гарт»
2009
Колектив газети «Гарт» та гості урочистостей з нагоди 80-річчя видання
2001
Дмитро Іванов та гартівці в день святкування 100-річчя газети
Червень 2021 р.

    У 2007 році у Чернігівському видавництві «Трійця» виходить книга Дмитра Іванова «Здрастуйте! Я повернувся!» – балади про дитинство, тяжкі повоєнні роки, реалії сільського життя, про близьких людей, про матір.
    Наступна книга «Село у терновому вінку» побачила світ у 2008 році. Вона була удостоєна найвищої нагороди нашої держави – Національної премії України імені Тараса Шевченка (2010).
    Любив маленький Дмитрик дивитися на ілюстрацію до поеми «Катерина», просив старшу сестру, щоб вона йому почитала твори Кобзаря. Так з поезією Тараса Григоровича і зростав майбутній Шевченківський лавреат. Дмитро Іванов згадує: «Я в той день, коли мені вручали Шевченківську премію, дякував і Богу, і Шевченку, і батькам своїм рідним, і батькам моїм хрещеним в літературі – Івану Драчу та Борису Олійнику, що мене благословили і, як зернину в долонях, пронесли через десятиліття аж на вершину Тарасової гори…»

2007 2008

Почесний знак лавреата Національної премії
України імені Тараса Шевченка
 

Дмитро Іванов з донькою Оленою та з онуком Юрком
у музеї Т.Г.Шевченка на Чернечій горі після вручення Шевченківської премії

Канів. 2010
Дмитро Іванов у Шевченковій
світлиці на Чернечій горі

Канів. 2010

Дмитро Іванов, Борис Олійник та голова комітету
з Національної премії України імені Тараса Шевченка
академік Микола Жулинський біля пам’ятника Т.Г.Шевченку

Київ. 2010
Дмитро Іванов зі своїми хрещеними батьками
в літературі Іваном Драчем та Борисом Олійником
біля пам’ятника Т.Г.Шевченку

Київ. 2010
 

    Поема «Монолог з тридцять третього», яка входить до складу книги «Село у терновому вінку», надрукована окремим виданням у тому ж 2008 році. Михайло Слабошпицький у передмові напише: «Окрема сторінка сьогоднішньої поезії Д. Іванова – це голодомор, геноцид українського народу. Його поема “Монолог з тридцять третього” –це звинувачення тоталітарному режимові, проказане дитячими вустами. Це знову ж таки дуже “івановські” рядки, трагедія побачена дитячими очима і артикульована дитячою пам’яттю. Скупі, почасти наївні слова дитини, яка не знає, звідки взялося це горе і якою логікою керувалися людомори. Тому в творі – жодного натяку на якесь резонерство чи публіцистичні рецитації. Тільки дитячий переляк, болісний подив і це запитання до світу: “Чому?”»
    У 2013 вийшла друком книга «Зорі над Україною» (у 2-му виданні - «Родинний вітер», 2014).

2008 Письменники Михайло Слабошпицький
та Дмитро Іванов (праворуч)
2014

    Д.Іванов – учасник численних літературних семінарів, декад, форумів, фестивалів, презентацій, заходів, зустрічей тощо.

  Дмитро Іванов (ліворуч) та Герой України
космонавт Леонід Каденюк

2007
Дмитро Іванов (ліворуч) та народний
артист України Іван Гаврилюк

2007


    У 2011-2013 рр. Дмитро Іванов очолював Чернігівську обласну організацію НСПУ. Лавреат літературних премій: обласної імені Олекси Десняка (1979), республіканської імені Миколи Островського (1984), всеукраїнської імені Івана Нечуя-Левицького (1997), міжнародної української імені Григорія Сковороди (2001), імені Михайла Коцюбинського (2008); міжнародної премії імені Володимира Винниченка (2009), заснованої Українським фондом культури.

    Письменники-земляки Віктор Погрібний,
Володимир Базилевський, Дмитро Іванов
на VІ з’їзді Національної спілки письменників України

Конча Озерна. 2011

    Майже п’ять десятків років пройшло від того часу, як Дмитро Йосипович поїхав з батьківської хати у великий світ, та не забуває він свою Тарасівку. Щороку навесні 9 травня приїжджає в село, щоб відвідати могили батьків, зустрітися з друзями, односельцями, завітати до рідної школи.

Дмитро Іванов (крайній ліворуч) з поетом-земляком Євменом Доломаном.
с. Тарасівка Новгородківського району Кіровоградської області
Дмитро Іванов із сестрами Марією, Любов’ю та Галиною

    В одному із інтерв’ю письменник-земляк сказав: «Я знаю, що слава – товар невигідний: коштує дорого, а зберігається недовго. Тому планку треба тримати завжди, щоб вона на жоден міліметр не опускалася. Тобто, бути у вічному пошуковому русі. І я це роблю… Я працюю і маю намір віршувати й надалі».